Mısır'da düşürülen Rus uçağı olayına karışan bir kişinin kimliği tespit edildi

Mısır'da düşürülen Rus uçağı olayına karışan bir kişinin kimliği tespit edildi

Cumartesi, 9 Kasım, 2019 - 09:45
Sina’ya düşen Rus uçağının enkazı (Reuters)
Kahire/Şarku’l Avsat

Danimarka Yayın Kurumu dün, 2015 yılında Rusya’ya ait uçağın Mısır’da hedef alınarak Sina Yarımadası’na düşmesi olayına ilişkin bir şüphelinin kimliğini açıklayarak, failin Lübnan asıllı Danimarka vatandaşı Basil Hasan olduğunu belirtti.

Ekim 2015’te Mısır’ın Sina Yarımadası’nın güneyinde yer alan Şarm el-Şeyh şehrinden Rusya’nın St. Petersburg kentine doğru yola çıkan Airbus tipi uçağın düşmesi sonucu 224 kişi hayatını kaybetmişti.

Yayın Kurumu’na göre, Danimarkalı gazeteciler, 2017 yılında gözaltına alınmadan önce Sidney ve Dubai arasındaki bir uçuş için terör saldırısı hazırlığında olan Avustralya vatandaşı Halid Hayat hakkında araştırma yaparak önemli bazı bilgiler elde etti.

Edinilen bilgilere göre Hayat, soruşturma sırasında, Mısır’daki uçak saldırısının arkasındaki ismin Basil Hasan olduğunu iddia etmişti.

Danimarka Yayın Kurumu’na göre, 1987 yılında Danimarka’da doğan ve tam adı Muhammed Basil eş-Şeyh olan Basil Hasan’ın, Danimarka’daki bir üniversitenin Mühendislik Fakültesi’nden mezun olduğu aktarıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya