Sistani'den hükümete 'protestocuların taleplerini yerine getirin' çağrısı

Sistani'den hükümete 'protestocuların taleplerini yerine getirin' çağrısı

Cumartesi, 9 Kasım, 2019 - 06:15
Sistani'nin Kerbela Temsilcisi Abdülmehdi Kerbelayi
Bağdat/Şarku’l Avsat

Irak'ta Şiilerin en büyük dini merci Ayetullah Ali es-Sistani, hükümet karşıtı protestolardaki taleplerin en kısa sürede gerçekleştirilmesi çağrısında bulundu.

Bağdat'ta protestolar 1 Ekim tarihinde işsizlik ve kamu hizmetlerinin yetersizliği nedeniyle başladı ve çok geçmeden diğer illere yayıldı. Güvenlik güçleri, gösterilerin patlak vermesinin ardından protestocuları dağıtmak için gerçek mermi kullanmaya başladı. Polis kaynaklarına göre 260'tan fazla insan öldürüldü.

Kriz zamanlarında siyasi meseleler üzerine konuşan Sistani, sözlerinin ağırlıklı olarak Irak’ta Şiilerin çoğunlukta yaşadığı bölgelerde etkili olduğunu söyledi. Şiddetin tırmanmasından güvenlik güçlerinin sorumlu olduğunu söyleyen Sistani, hükümet karşıtı gösterilerdeki taleplerin en kısa sürede gerçekleştirilmesi çağrısında bulundu.

Sistani'nin Kerbela Temsilcisi Abdulmehdi Kerbelayi, cuma hutbesi sonrası dini mercinin gösterilerle ilgili siyasi mesajını okudu.
Mesajda yer şu ifadeler yer aldı;

“Barışçıl protestoları tüm şekilleriyle sürdürmek büyük önem taşıyor. Bu konuda birincil sorumluluk, şiddet kullanımından kaçınması gereken güvenlik güçlerine aittir. Özellikle, barışçıl protestoculara karşı orantısız güç kullanımından kaçınmalılar. Bunun hiçbir haklı tarafı yok ve vahim sonuçlar doğurabilir.”

Çoğunluğunu işsiz gençlerin oluşturduğu protestocular siyasi rejim ve Saddam Hüseyin’in 2003’te devrilmesinden bu yana devlet kurumlarına hakim olan yetkililerin istifa etmesini talep ediyor.

Öte yandan Reuters'ın haberine göre İran destekli gruplar geçtiğimiz ay protestocuların bastırılmasında keskin nişancıları görevlendirdi.
Orantısız güç kullanımı hala devam ediyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) tarafından dün yapılan açıklamada, protestolara karşı koyulması için hala gerçek mermi kullanıldığı belirtildi. HRW, “Göz yaşartıcı gaz tüpleri yukarıya sıkılmak yerine doğrudan protestocuların üzerine sıkıldı ve en az 16 kişi öldü” açıklamasında bulundu.

İç ve dış çevrelere karşı uyarıda bulunan Sistani, söz konusu çevrelerin, hedeflerine ulaşmak için mevcut protesto gösterilerini kullanmaya çalışabileceğini söyledi.

Sistani, “Yönetimi elinde bulunduran siyasi güçlerin, üzerinde ittifak edilen bir yol haritası doğrultusunda, vatandaşların taleplerine cevap vermeleri için eşsiz fırsatları var. Bu yol haritası belirli bir zaman diliminde uygulanabilir ve yolsuzluğa ve sosyal adaletsizliğe bir sınır getirebilir” dedi.

Irak’ta yoksullara para yardımı, yolsuzluğa bulaşanların yargılanması ve üniversite mezunlarına daha fazla iş fırsatı sunulması gibi vaatler yerine getirilmedi. Protestocular yeni bir seçim sistemi ve mevcut tüm siyasi liderlerin siyasetten uzaklaştırılmasını talep ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya