Pentagon: Amacımız SDG’ye kaynak sağlamak

Pentagon: Amacımız SDG’ye kaynak sağlamak

Cuma, 8 Kasım, 2019 - 11:30
Suriye’nin kuzeydoğusundaki Malikiye’de devriye gezen ABD güçleri (AFP)
Washington/Şarku’l Avsat
Pentagon, dün, ABD’nin Suriye petrolünü çalmadığını, ABD’nin petrol sahalarını korumak için askeri takviye gönderdiğini duyurdu.

AFP’nin haberine göre Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman, konu ile ilgili yaptığı açıklamada ABD’nin durumdan herhangi bir fayda sağlamadığını belirterek, adımların Batılı güçler ile birlikte DEAŞ’a karşı savaşan Suriye Demokratik Güçleri (SDG) için atıldığını kaydetti.

Sözcü, basın toplantısı sırasında yaptığı açıklamada, amaçlarının petrol gelirlerinin SDG’ye kaynak sağlamak ve DEAŞ’a karşı askeri adımlarını güçlendirmek olduğunu söyledi.

Sözcü açıklamasında, DEAŞ’ın petrol sahalarına girmesini engellemeye ve kontrolü SDG’nin sağlamasına çalıştıklarını dile getirdi.

DEAŞ, 2015 yılında petrol sahalarının kontrolünü ele geçirerek günde 45 bin varil çıkarttı. Günlük 1,5 milyon dolar gelir elde eden örgüt, bu parayla Suriye ve yurt dışında gerçekleştirdiği saldırıları finanse etti. ABD Genelkurmayı’ndan William Barn, “Bunun tekrarlanmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, 6 Ekim’de ABD birliklerinin Suriye’nin kuzeydoğusundan çekileceğini, sınırlı sayıda askerin ise petrol olan bölgelerde kalacağını duyurmuştu.

Editörün Seçimi

Multimedya