Aden krizinin sonlandırılmasında Suudi Arabistan'ın rolü

Aden krizinin sonlandırılmasında Suudi Arabistan'ın rolü

Perşembe, 7 Kasım, 2019 - 14:15
Suudi Arabistan Savunma Bakanı Yardımcısı Prens Halid bin Selman bin Abdulaziz ve Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi (SABA)
Riyad/Abdulhadi Habtur
Yemen’de 8 Ağustos tarihinde Güney Geçiş Konseyi kuvvetleri tarafından meşru hükümetin merkezine ve kurumlarına ‘Aden fitnesi’ ateşlenmişti. Suudi Arabistan ise söz konusu tarihten bu yana Yemen’de silah kullanılmasını, güvenlik ve istikrarın bozulmasını kabul etmeyerek diyalog kurulması ve Yemen halkı çıkarlarına öncelik verilmesi çağrısında bulundu.

Suudi Arabistan Savunma Bakanı Yardımcısı Prens Halid bin Selman bin Abdulaziz olaylar hakkında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

“Aden’de silah kullanımını, güvenlik ve istikrarın bozulmasını reddediyor; kontrollü olma, Yemen devletinin çıkarları doğrultusunda bilgelikle hareket etme çağrısında bulunuyoruz. Bu nedenle Suudi Arabistan, meşru Yemen hükümeti ile Cidde'de siyasi diyalog çağrısı yaptı. Uluslararası toplum da Aden’de olup bitenlere karşı çıktı. Krallık, uzun süredir bir krizden muzdarip olan kardeş Yemen halkının yeni bir savaşın içine çekilmesine izin vermeyecek.”

 

Güney Geçiş Konseyi liderleri, 8 Ağustos’ta Hizam Emni Komutanı Ebu’l Yemame olarak bilinen Albay Munir el-Yafi’nin binlerce kişinin katıldığı cenaze töreni sonrasında Maaşik bölgesindeki

Cumhurbaşkanlığı Sarayı yakınlarına baskın düzenlendiğini duyurmuştu.

Halid bin Selman ve Yemen’deki Anlaşmazlığın Çözümü

Suudi Arabistan Savunma Bakanı Yardımcısı Prens Halid bin Selman, Yemen meşru hükümeti ile Güney Geçiş Konseyi heyetleri arasındaki anlaşmazlıkları çözmede önemli bir rol oynadı.

Taraflar arasındaki müzakere ekibinden olan Yemen Başbakan Yardımcısı Salim el-Hanbeşi, Prens Selman’ın krizi çözmede kapsamlı bir vizyonunun olduğunu ve çeşitli zorlukların üstesinden geldiğini söyledi. Hanbeşi “Prens Halid, karar alma çevrelerinde edindiği tecrübeyle sürekli çalışıyordu. Öyle ki Başkan Hadi’yi dört defa ziyaret etti. Heyetimizle defalarca kez bir araya geldi ve tüm sorularımızı herhangi bir zaman diliminde telefon aracılığıyla cevapladı” ifadelerini kullandı.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Enver Karkaş da Prens Selman ile ilgili şunları söyledi:

“Birleştiriciliği temsil eden ve yeni başlangıçların önünü açan Riyad Anlaşması’nı kutluyoruz ve gerekli maddelerinin uygulanmasını diliyoruz. Prens Halid bin Selman’ın bu anlaşmaya varılmasındaki rolünü de takdir ediyor ve başarıdan başka seçenek olmadığı anlayışını sürdürdüğü için kendisine teşekkürlerimizi sunuyoruz”.

Krizin başlamasından bu yana yaşanan olaylar, Suudi Arabistan’ın Yemenli taraflar arasındaki kriz konusundaki rolünün önemini gözler önüne seriyor.

11 Ağustos

Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyonu Sözcüsü Albay Türki el- Maliki, sert bir dille Aden’deki olaylara karşı uyarıda bulunarak ateşkes yapılmasını talep etti. Suudi Arabistan, Yemen’in geçici başkenti Aden’deki askeri olayların gelişmesiyle ilgili endişelerini dile getirerek herkesi aklın sesini dinleyerek çatışmayı durdurmaya davet etti.

Diyalog Çağrısı

Krizin patlak vermesinden üç gün sonra Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan resmi bir kaynak Yemen hükümeti ve Aden’deki çatışmaya taraf olan herkese ikinci ülkeleri Suudi Arabistan'da acil bir toplantı yapmaya davet etti. Ayrıca diyalog başlatarak anlaşmazlıkları tartışma, bölünmeyi reddetme, çekişmeyi durdurma, ülkede istikrar ve güvenliği geri getirmek için İran destekli Husi milislere karşı safları birleştirme ve diğer terör örgütlerine karşı koyma çağrısında bulundu.

12 Ağustos

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi ile Mina Sarayı’nda bir zirve düzenledi. Hac mevsimine denk gelen bu görüşmede iki kardeş ülke arasındaki ilişkiler, Yemen’deki son gelişmeler ile güvenlik ve istikrarın sağlanması için sarf edilen çabalar ele alındı.

15 Ağustos

Ortak bir Suudi Arabistan- BAE askeri komitesi, Güney Geçiş Konseyi güçlerinin şehirde kontrol altına aldıkları pozisyonlardan çekilmesini incelemek için Yemen’in geçici başkenti Aden'e geldi.

21 Ağustos

İdris Kasım ez-Zübeydi başkanlığındaki Güney Geçiş Konseyi liderlerinden oluşan bir ekip, Suudi Arabistan Krallığı’nın davetini kabul ederek Yemen’in meşru hükümeti ile diyalog yürütmek için Cidde’ye geldi.

5 Eylül

Geçiş Konseyi sözcüsü Nizar Heysem, Cidde’de meşru hükümetteki “akıllılar” olarak nitelenen bazı isimlerle gayri resmi bir toplantı düzenlendiğini belirtti.

6 Eylül

Cidde’de taraflar arasındaki dolaylı görüşmelerin başlamasından bir gün sonra Suudi Arabistan, Yemen’de güney vilayetlerinde zorla yürütülen her türlü uygulamanın reddedildiğini duyuran bir bildiri yayınladı. Bildiride “İran destekli Husi milisler, DEAŞ ve El Kaide dışında kimseye fayda sağlamayacak askeri gerilimin tırmanması kabul edilmeyecektir” ifadelerine yer verildi.

5 Kasım

Suudi Arabistan himayesinde meşru hükümet ile Güney Geçiş Konseyi arasında yaklaşık iki ay süren dolaylı istişarelerin ardından Suudi bir kaynak, Yemen hükümeti ve Geçiş Konseyi’nin bu ayın başlarında gerçekleşen bir anlaşmaya vardığını doğruladı.

Editörün Seçimi

Multimedya