Fetih, seçim kararnamesi yayınlanmadan önce Hamas ile görüşmeyi kabul etmiyor

Fetih, seçim kararnamesi yayınlanmadan önce Hamas ile görüşmeyi kabul etmiyor

Perşembe, 7 Kasım, 2019 - 13:45
Ramallah/Şarku’l Avsat

Fetih Hareketi, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın seçimler hususundaki mesajına destek verdiklerini ifade ederek, özel bir seçim kararnamesi çıkarılmadan Hamas ya da bir başka grupla görüşmeyi kabul etmeyeceklerini söyledi.

Fetih Hareketi Merkez Komitesi üyesi Hüseyin eş-Şeyh, “Seçimleri, oy sandıkları aracılığıyla yapmak Filistin’in siyasi yaşamında demokrasiyi güçlendirme hakkı ve görevidir. Mahmud Abbas’ın tüm gruplara yönelik mesajı, bu seçim sürecinin başarısı için bir yol haritası ortaya koyuyor. Devlet Başkanı, belirli bir tarih ve kararname ile yasama ve başkanlık seçimleri için bu sürecin tamamlanmasının önündeki tüm engelleri aştı. Temel yasaya ve tam orantılılık yasasına dayandı. Ayrıca bunları, şeffaflığını ve sonuçlarına saygı duyulmasını sağlamak için yerel, bölgesel ve uluslararası kuruluşların gözetimi altında ülkenin tüm bölgelerinde (Kudüs ve Gazze Şeridi de dahil, Batı Şeria’da) gerçekleştirdi. Kararnamenin yürürlüğe girmesinin ardından Filistin’in tüm siyasi yelpazeleri arasında seçimleri başarıya ulaştıracak kapsamlı bir diyalog başlayacak. Ulusal ortaklığın ana hatları belirlenecek. Başkanlık kararnamesi öncesinde partizan bir diyalog çağrısı, diyalog sürecinde en başa dönmek anlamına gelir. Herhangi bir sonuç sağlamaz. 12 yıllık diyalog ve anlaşma deneyimleri bunu kanıtlamıştır” değerlendirmesinde bulundu.

Fetih Hareketi Merkez Komitesi, diğer gruplarla olan anlaşmazlık noktaları da dahil, tüm seçim konularını görüşmek üzere bir araya geldi. Merkez Komite üyesi ve Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne, komitenin, Devlet Başkanı Abbas’ın yasama ve başkanlık seçimlerini düzenleme çağrısını memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Abbas, Seçim Komisyonu Başkanı Hanna Nasır, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Kurulu ve grup liderlerine bir mesaja göndererek, genel seçimler için bir kararname yayınlamadan, liderlik toplantısı düzenlemeyi kabul etmediğini bildirdi.

Abbas, yalnızca kararnamenin yayınlanmasının ardından toplantı düzenlenmesini kabul ettiğini belirtirken, seçim kararnamesinin sıralı olması gerektiğini, başka bir ifadeyle ilk olarak yasama seçimleri, ardından başkanlık seçimleri hususunda olması gerektiğini açıkladı. Mahmud Abbas ayrıca, seçimlerin orantılı bir temsil düzenine uygun olması gerektiğine de dikkati çekti.

Merkez Seçim Komisyonu ise Hanna Nasır başkanlığındaki komisyonun, Gazze Şeridi’nde Hamas liderliğiyle bir araya geldiği açıkladı. Seçim Komisyonu’na göre Nasır, Hamas Hareketi ile toplantı sırasında Abbas’ın genel seçimleri (yasama ve başkanlık) gerçekleştirme ve bunu başarılı kılma arzusuna dikkati çekerken, Hamas ve diğer Filistinli gruplarda bu arzu için çaba sarf ettiğini ifade etti. Komisyon, yayınladığı bir bildiride, “Dr. Nasır, toplantı sırasında 4.11.2019 pazartesi günü demokratik bir hayat sağlamak ve bölünmeyi sona erdirmek amacıyla Sayın Mahmud Abbas’tan kendisine, FKÖ Yürütme Kurulu’na ve Hamas Siyasi Bürosuna gönderilen, Devlet Başkanı’nın (Kudüs ve Gazze Şeridi de dahil) Batı Şeria’da yapılacak genel seçimlere ilişkin siyasi vizyonuyla ilgili bir mesaja değindi” ifadelerine yer verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya