UNRWA Direktörü Pierre Krahenbühl'in istifasının ardından UNRWA'ya destek sürüyor

UNRWA Direktörü Pierre Krahenbühl'in istifasının ardından UNRWA'ya destek sürüyor

Perşembe, 7 Kasım, 2019 - 13:45
İstifa eden UNRWA Direktörü Pierre Krahenbühl geçtiğimiz Eylül ayında Cenevre'deki BM merkezinde (Reuters)
New York/Ali Barada
Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Direktörü Pierre Krahenbühl’in istifa etmesinin ardından ajansa destek vermeye devam edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Krahenbühl, görevi kötüye kullanma iddiasıyla hakkında açılan soruşturma kapsamında açığa alınması sonrasında istifa etmişti.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, dün düzenlenen basın toplantısında, Krahenbühl'ün istifa ettiğini ve bu kararını Genel Sekreter Antonio Gutteres'e bildirdiğini açıklamıştı.

Dujarric, “Genel Sekreter, Krahenbühl’e UNRWA’ya olan bağlılığı için teşekkür ederek, özverili çalışmaları için teşekkür etti” şeklinde konuşmuştu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de dün yaptığı açıklamada, UNRWA Direktörü hakkında yürütülen soruşturma hakkında bir rapor aldığını söylemişti.

Rapora göre dolandırıcılık veya fonların kötüye kullanılmadığını dile getiren Guterres, fazla detay vermeden “Ele alınması gereken idari meseleler var” yorumunda bulunmuştu.

Antonio Guterres, “Şu anda, üye devletler ve diğer ortakların UNRWA'ya ve sunduğu hizmetlere bağlı kalmaları kritik önem taşıyor. Uluslararası toplumun, ajansın sıkıntılı bir bölgede istikrar kaynağı olan sağlık, eğitim ve insani yardım alanlarındaki kritik çalışmalarını desteklemesi önemli” ifadelerini kullanmıştı.

Guterres ayrıca, Krahenbühl'ün yerine geçici olarak İngiliz diplomat Christian Saunders’ın getirildiği bilgisini de vermişti.

Soruşturmanın ön sonuçları açıklandı

Şarku’l Avsat’a konuşan diplomatlar ise, BM Genel Sekreteri Özel Kalem Müdürü Maria Luiza Ribeiro Viotti’nin geçtiğimiz Salı akşamı UNRWA’nın bağışçı ülkelerinden temsilcilerin katıldığı genişletilmiş bir toplantı yaptığını ve BM İç Gözetim Hizmetleri Ofisi tarafından yürütülen soruşturmaların ön sonuçlarını onlarla paylaştığını bildirdi.

Söz konusu toplantıya katılan diplomatlardan biri, toplantının iyi geçtiğini ve Krahenbühl’ün idari davranış eksikliklerine rağmen, finansal yolsuzluk yapmadığı ve ajans fonlarını kötüye kullanmadığının ortaya çıktığını söyledi.

UNRWA’dan bağış çağrısı

UNRWA da bir açıklama yaparak, BM İç Gözetim Hizmetleri Ofisi tarafından yürütülen soruşturma sonuçlarının Direktör ile ilgili bazı idari hususları ortaya çıkardığını belirterek, Krahenbühl’ün bu süreç tamamlanıncaya kadar kenara çekilmeye karar verdiğini ifade etti.

BM’ye üye ülkeler ile diğer ortakların destekleri için minnettar olunduğunu vurgulayan UNRWA, ajansın büyük mali açığı doldurabilmesi için acil ödemeleri güvence altına almak ve 5.5 milyondan fazla Filistinli mülteciye hayati hizmetler sunmaya devam edebilmek için Guterres’in yaptığı bağış çağrısını yineledi.

Filistin ve Belçika’dan yorum

Bu gelişmelere yorum yapan Filistin’in BM Daimi Gözlemcisi Riyad Mansur, “Soruşturmalar UNRWA fonlarının kötüye kullanılmadığını kanıtladı” diyerek, ihtiyati pozisyon alan ülkelere ajansa mali desteklerini sürdürmeleri çağrısında bulundu.

Mansur, Genel Sekreter Guterres'e, Filistinli mülteciler için vazgeçilmez olan UNRWA'nın görevini sürdürme konusundaki kararlılığından dolayı da teşekkür etti.

Belçika'nın BM Daimi Temsilcisi Mark Pecsteen ise Genel Sekretere, durumu iyileştirme ve gerçekte ne olduğunu netleştirme girişimi konusunda destek verdiklerini söyleyerek, “Elbette UNRWA’nın görevini destekliyoruz ancak yanlış yönetim veya kötü bir davranış varsa bu açıklığa kavuşturulmalıdır” yorumunda bulundu.

UNRWA, Batı Şeria, Gazze Şeridi, Doğu Kudüs, Ürdün, Lübnan ve Suriye’de 5 milyondan fazla kayıtlı mülteciye eğitim, sağlık, barınma ve yardım hizmetleri sunuyor.

UNRWA, en büyük bağışçısı olan ABD’nin geçtiğimiz yıl yıllık 360 milyon dolarlık yardımı keseceğini açıklamasının ardından bütçe sorunlarıyla karşı karşıya kaldı.

İsviçre, Hollanda ve Belçika da, incelenen idari sorunlar nedeniyle UNRWA ödemelerini askıya aldı.

UNRWA sözcüsü, ajansın yıl sonuna kadar faaliyetlerine devam edebilmesi için 89 milyon dolara ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Editörün Seçimi

Multimedya