Bağdat'ta 'köprü savaşları'

Bağdat'ta 'köprü savaşları'

Perşembe, 7 Kasım, 2019 - 11:45
Bağdat’taki Şuheda Köprüsü’nde göstericiler ile çevik kuvvet polisi arasında çatışma meydana geldi (AP)
Bağdat/Şarku’l Avsat
Irak’ın başkenti Bağdat’ta protestolar dün de devam ederken, gösterilerin daha çok Yeşil Bölge’ye çıkan köprülerde yoğunlaştığı belirtildi. Yeşil Bölge’de bakanlık ve yabancı temsilcilik binaları bulunuyor.

Bağdat’taki üç ana köprüde, Şuheda, Ahrar ve Bab el-Muzem üzerinde tansiyon yüksek. Reuters’ın güvenlik ve sağlık kaynaklarından aktardığı bilgilere göre şimdiye kadar söz konusu köprüler üzerinde güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı gaz bombasıyla müdahalesi sonucu en az 27 kişi yaralandı, çok sayıda gösterici polis tarafından gözaltına alındı.

Göstericilerin geçtiğimiz Salı günü öğlen saatlerinden bu yana Dicle Nehri üzerindeki Şuheda Köprüsü’nü trafiğe kapattığı belirtiliyor. Güvenlik güçleri köprülere koyduğu beton bloklarla göstericilerin, yeniden kapatılan Yeşil Bölge’ye girişlerini engelledi.

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi'nin Askeri Sözcüsü Tuğgeneral Abdulkerim Halef, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Tahrir Meydanı ile Yeşil Bölge’yi birbirine bağlayan Cumhuriyet Köprüsü üzerindeki vur kaç operasyonları sebebiyle köprünün yıkılabileceği uyarısında bulundu.

Ancak ‘Cumhuriyet Köprüsü Savaşı’nı kazanmaktan ümidini kesen göstericiler, bu sefer tüm dikkatlerini Cumhuriyet Köprüsü’nün yakınlarındaki Sinek Köprüsü’ne yöneltti. Sinek Köprüsü, Yeşil Bölge’ye çıkmasına ek olarak İran Büyükelçiliği’ne yakın olması nedeniyle göstericilerin ikinci hedefi konumuna geldi. Ancak protestocuların bu konudaki girişimleri, köprünün trafiğe kapatılması sebebiyle başarısızlıkla sonuçlandı.

Bu başarısızlığın akabinde zaman kaybetmeyen onlarca gösterici, güvenlik göstericilerini bile hayrete düşüren akıllıca bir planla Şuheda Köprüsü’nü geçmeyi başardı. Bu durum emniyet güçlerinin telaşlanmasına yol açtı. Köprünün öbür tarafında birkaç mağazayı ateşe veren göstericiler, Adil Abdulmehdi’nin kaldığı Başbakanlık konutuna ve Irak devlet televizyonu binasına ulaşamadan güvenlik güçleri tarafından yakalandı.  Olay nedeniyle birkaç saat kapalı tutulan köprü daha sonra yeniden trafiğe açıldı.

Köprü Savaşları’nın dün de devam ettiği Bağdat’ta eylemciler bu sefer Tıb semtine yakın Bab el-Muzam Köprüsü’ne yöneldi. Göstericilerin köprüye ulaşması için Irak Merkez Bankası ile Rafideyn ve Reşid bankalarını geçmeleri gerekiyordu, fakat bu konuda da başarılı olamadılar. Yeşil Bölge’ye açılan Cumhuriyet Köprüsü’nden başlayarak başkentte bulunan 7 ana köprüye uzanan ‘çatışmalardan’ sonuç alınamasa da bu olayların göstericilerin geri adım atması hesabını yapanlara bir mesaj niteliğinde olduğu belirtiliyor. Nitekim bu mesaj, uluslararası alanda da karşılık bulmaya başladı. Sözgelimi ABD ve BM, yaptıkları açıklamalarda, göstericilere karşı şiddete başvurulmasını kınadı.

Öte yandan sivil itaatsizliği seslerini duyurmanın en etkili yollarından biri olarak değerlendiren göstericiler, çeşitli vesilelerle ülke genelinde grev çağrıları yapıyor. Reuters’a bilgi veren güvenlik kaynakları ve petrol tesisleri çalışanları, protestocuların önceki gün Basra’da bulunan Nasıriye petrol rafinerisine girişleri kapattı. Kaynaklar, protestocuların, benzin istasyonlarına yakıt taşıyan kamyonların rafineriye girmesini engelleyerek, yakıt sıkıntısına neden olduğunu belirtti.

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre polisler geçtiğimiz Salı akşamı Basra’da oturma eylemi düzenleyen göstericileri dağıtmak için güç kullandı. Ancak konuyla ilgili çıkan haberlerde ölü veya yaralı sayısına ilişkin bilgi verilmedi. Göstericilerin o akşam Basra Valiliği önünde oturma eylemi düzenlemeye çalıştığı belirtildi.

Basra’daki Ummu Kasr Liman’ına giden yollar ise binlerce gösterici tarafından kapatıldı. Abdulmehdi'nin Askeri Sözcüsü Halef, limanın kapalı tutulmasının ekonomiye etkisinin 6 milyar doları aştığını bildirdi.

Güvenlik kaynaklarına göre önceki gün Bağdat, Basra ve Nasıriye’de gösterileri organize eden isimler için tutuklama kararı çıkarıldığını aktardı. Kaynaklar, karar sonrası onlarca kişinin gözaltına alındığına dikkat çekti.

Siber güvenlik ve internet erişimi sorunlarını yakından takip eden NetBLocks kuruluşu, hükümetin Ekim ayında çoğu kentte internete erişimi durdurmasının Gayrı Safi Yurtiçi Hasılası’na (GSYİH) faturasının 1 milyar doların üstünde olduğunu açıkladı. Salı günü geçici olarak erişim sağlansa da internet halen birçok şehirde kesilmiş durumda.

ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, güvenlik güçlerinin silahsız göstericilere ateş açmasını kınadı. Büyükelçilik, Iraklı liderlere, göstericilerle ‘acil ve ciddi bir şekilde’ diyalog kurmaları çağrısında bulundu.

Büyükelçiliğin açıklamasında şu ifadelere yer verildi;

“Sivil göstericilere yönelik öldürme ve kaçırma olayları ile ifade özgürlüğüne yönelik tehditleri kınıyoruz. Iraklılar ulusun geleceğine karar vermek için kendi tercihlerini yapmakta özgür olmalı.”

Editörün Seçimi

Multimedya