Cezayir cumhurbaşkanlığı adayı Bin Kurayne: Halk hareketleri seçimlere karşı değil

Cezayir cumhurbaşkanlığı adayı Bin Kurayne: Halk hareketleri seçimlere karşı değil

Perşembe, 7 Kasım, 2019 - 08:30
Bin Kurayne, konuşma yaptığı sırada (Şarku’l Avsat)
Cezayir/Boualem Goumrassa
Cezayir’de İslamcı çizgideki Ulusal Gelişim Partisi’nin cumhurbaşkanı adayı Abdulkadir bin Kurayne, seçim hazırlıklarının olağanüstü koşullar altında gerçekleştiğini ve halkın desteğinin alınmadığını düşündüğünü belirterek, cumhurbaşkanı seçildiği takdirde ‘görev süresini kısaltma ve erken seçim’ sözü verdi.

Seçim kampanyasının genel merkezinde Şarku’l Avsat’a konuşan Abdulkadir bin Kurayne, kargaşanın hâkim olduğu mevcut koşulların, sürecin şeffaflığını bulandırdığının farkında olduklarını söyledi. Fakat yarı başkan veya meşruiyetten yoksun bir başkanın başkansızlıktan daha iyi olduğunu vurgulayan Bin Kurayne, bu anlayışın başkanlığını yaptığı Ulusal Gelişim Partisi’nin bütün saflarına hâkim olduğunu belirtti.

Cezayirlilerin seçimlere ilişkin tutumlarına değinen Bin Kurayne, şu açıklamalarda bulundu:

“Cezayirli bir kesim seçimlere karşı gelmiyor. Kanımca çoğunluk, seçimleri istemediğini dile getirmedi. Bu kişiler, benim kendilerine hitap ettiğim ve programlarımı sunduğum kimselerdir. Cezayirlilere basın ve sosyal medya aracılığıyla parlamento ve yerel meclisleri feshetme ve halk referandumuyla anayasada köklü değişiklikler yapma sözü veriyorum. Ayrıca yeni bir cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılması için görev süremi kısaltacağım.”

General Liamin Zerval’in cumhurbaşkanı olduğu dönemde (1994-1998) Turizm Bakanı olarak görev yapan Bin Kurayne, halk hareketinin bir bölümünün, seçimlerin öncesinde bir geçiş dönemi talebinde bulunduğunu söyledi. Fakat İslam karşıtı generallerin iktidarda olduğu döneme işaret eden Bin Kurayne, halkın hiç ummadığı kötü bir deneyim yaşadığına dikkat çekti.

Kurucu meclis çağrısında bulunan muhalefet partilerine söylemlerini değiştirmeleri çağrısında bulunan Bin Kurayne, bunun pek çok kişiyi korkuttuğunu dile getirerek, bu kişilerin sanki ‘vatandaşların en üst makamlara ulaşacağı yeni Cezayir'i kurmak için kurucu cumhurbaşkanlığı seçimleri’ çağrısı yaptıkları değerlendirmesinde bulundu.

Ülkede yapılacak seçimlerin halk tarafından reddedildiği yönündeki genel kanıya ve özellikle bir hafta içerisinde beş adayın saldırıya uğramasına rağmen halk hareketinin seçimlere karşı olmadığını belirten Bin Kurayne, “Ne bana karşı olan eylemcilerin katıldığı hareketlerde, ne de sık sık uğradığım halk pazarlarında herhangi bir saldırıya uğramadım. Cumhurbaşkanlığı sarayına ulaşmamdan sonra da halk hareketinin devam etmesini istiyorum. Cezayir halkı 20 yıl boyunca (Buteflika dönemi), gösterilerden ve acılarını dile getirmekten menedildi. Sokağa çıkan doktorlar, öğretmenler ve hâkimler darp edildiler. Bu, anayasal olarak güvence altına alınan özgürlüklerle çelişiyor” ifadelerini kullandı.

Bin Kurayne, gelecek seçimlerde kendisini İslami partilerin temsilcisi olarak görüp görmediği hakkında sorulan soruya şöyle cevap verdi: “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışacak 5 aday (4+1) var. Her ne kadar aralarında iktidara karşı çıkan kimseler bulunsa da diğer 4 aday rejime mensup olan adaylardır. İslamcıların adayı olarak nitelendirilmem, benim ve daha güvenli olan İslami çevre için artı bir değerdir. Aslında geldiğim yer olan güneyde daha fazla destekçim var. İlk defa, güneyden bir aday seçimlere dahil oluyor. İktidar çevrelerinden uzak olduğum için İslamcıların beni destekleyeceklerine eminim.”

Öte yandan gözlemciler, eylemcilerin, bu ayın 17'sinde başlayacak olan seçim kampanyaları sırasında adaylar tarafından düzenlenecek mitingleri engellemek üzere harekete geçeceklerini düşünüyor. Fakat bu hususta herhangi bir tedirginliği yokmuş gibi görünen Bin Kurayne, “Onlarca kişi seçimler hakkında konuşmam için davet ediyor. Ülkenin iç kesimlerindeki şehirlerin sakinleri, başkent ve büyükşehir bölgelerinin sakinlerinden farklıdır. Seçim kampanyasında bizimle hareket etmeye hazır olduklarını söyleyen bir dizi topluluk var. Ancak klasik büyük kampanyaların düzenlendiği bir seçim çalışması yapmayacağız. Modern çalışmalar ile kampanyamızı yürüteceğiz ve vatandaşlarla doğrudan temas kuracağız” ifadelerini kullandı.

Geniş alanlarda ve halk pazarlarında vatandaşlarla bir araya geldiğini ve görüşmeler yaptığını belirten Bin Kurayne, herhangi bir kötü durumla karşılaşmadığını söyledi. Parti liderlerinden çoğunun da halk yürüyüşlerine katıldığını ve onların hiçbirinin kötü bir durumla karşılaşmadığını kaydeden Bin Kurayne, “Halkın bir kısmının seçimlere şiddetle karşı çıktığını inkâr edemeyiz. Oy vermek isteyenlere düşmanca tavır takınanların demokratik olmayan bir üslup benimsediklerine inanıyoruz. Oy kullanmama hakkınız var, ancak oy kullanmayı tercih edenleri engelleyemezsiniz” diyerek sözlerini sürdürdü.

Eski Cezayir Başbakanı Ali Benflis ise ordunun bir adayı olup olmadığı hakkında sorulan soruya şöyle yanıt verdi: “Askeri müessesenin belirli bir aday üzerine bahis oynadığını sanmıyorum. Ancak halk tarafından reddedilen Başbakan Nureddin Bedevi hükümeti, adayını seçti. Fakat halkımız zekidir ve o kişinin kim olduğunu biliyor. Seçimlerde olumsuz bir durumla karşı karşıya kalacağımı düşünmüyorum.” Ayrıca basın çevrelerinde iktidarın adayı olarak lanse edilen Abdulmecid Tebun’u ima eden Benflis, “O, Buteflika’sız beşinci dönemi temsil ediyor” ifadesini kullandı.

Editörün Seçimi

Multimedya