Lübnan merkezli El-Ahbar gazetesinde istifalar sürüyor

Lübnan merkezli El-Ahbar gazetesinde istifalar sürüyor

Çarşamba, 6 Kasım, 2019 - 12:45
Lübnan’ın güneyindeki Sayda kentinde öğrenciler oturma eylemi düzenledi (Reuters)
İstanbul/Şarku’l Avsat

İlyana Dağr

Lübnan’da yolsuzlukla mücadele, geçim sıkıntısı ve rejimin düşmesi gibi gerekçelerle 17 Ekim’de başlayan ayaklanmanın hangi yöne evrileceği hususundaki belirsizlik sürerken, El-Ahbar’ın gösterileri eleştiren bir politika izlemesi gazetede istifaların yaşanmasına neden oluyor. Şu ana kadar gazetenin 5 önemli ismi istifa etti.

29 Ekim’de Joey Slim, istifa kararını Facebook hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

Slim, paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Ayaklanmanın gerekliliği hususunda aylarca (belki de yıllarca) kanıt sunmaya çalışan gazetenin yayınlarından ümidimi kestiğim için geçtiğimiz günler benim için kritikti. Gazete, karşı devrimin saflarına hızla katılır katılmaz, kışkırtıcı komplo teorileri ve spekülasyonların bulunduğu haberleri yayınladı. (Al-Ahbar’ın Facebook hesabı üzerinden yayınlanan) bu haberler, Hizbullah ve Emel Hareketi destekçilerinin Beyrut’taki Riyad es-Sulh ve Şuheda meydanlarındaki protestoculara karşı eylemlerine işaret ederek göstericilerin halka zarar verdiği yönünde algı oluşturuyordu.”

Slim, Hizbullah ve İran ekseninin Batılı ülkelere karşı en belirgin savunucusu olarak nitelendirilen Al-Ahbar’ın ‘skandal’ ayaklanmaya karşı ilgisinden ötürü vatandaşın akan kanında rejimi destekleyen partilerin yanı sıra gazetenin de sorumlu olduğunu ifade etti. Gazeteci Slim, ayaklanmaya karşı tutumu nedeniyle Al Ahbar gazetesini kınadığı açıklamasında, “Gazete, halkın sıkıntılarıyla dalga geçerek ve papağan gibi sürekli başkalarını vatan haini ilan ederek komplo paradigmasını izliyor” dedi.
Gazetenin Ekonomi Servisi Müdürü istifa etti

Al Ahbar gazetesinin Ekonomi Servisi Müdürü Gasssan Dibe ve ‘Sermaye’ adlı gazete ekinin sorumlusu Muhammed Zebib, 4 Kasım’da istifalarını sundu. Zebib, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, “Bugün Sermaye eki ben, Gassan Dibe ve bu işte diğer tecrübeli kişiler olmaksızın yayınlandı. Herhangi bir karışıklığa mahal vermemek için gazete yönetiminin ayaklanmaya karşı pozisyonunu protesto etmek için geçen hafta Al Ahbar gazetesine istifamı sundum. Dolayısıyla bu ekten artık sorumlu değilim. Dibe ise Zebib’in mesajını retweetlemekle yetindi.
Gazetenin yayın politikasındaki değişim

Şarku’l Avsat Independent Arabia’dan aktardığı habere göre, Al Ahbar gazetesi, Lübnan’da ayaklanmaların başladığı ilk günlerde protestolara destek veren başlıklar atıyordu. Örneğin, ‘halk yapabilir’ başlığı altında verilen haberde, patlak veren protestoların ülkedeki kötü sosyo-ekonomik koşulların bir sonucu olduğu değerlendirmesi yapılıyordu. Ancak bu haberden birkaç gün sonra, pozisyonunda açık bir değişiklik görülen gazete, bölge ülkelerinin gösterilere müdahale ettiği iddiasında bulundu.

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah’ın, (hükümetin istifası öncesinde)  ‘hükümetin istifa etmesi halinde ülkede kaos yaşanacağı’ uyarısında bulunduğu 25 Ekim tarihli konuşmasının ardından, gazete ‘Lübnan bölünüyor’ başlığını manşete taşıdı. Akabinde gösterilerin Hizbullah’ın rakipleri tarafından ‘çalındığı’ fikrini yayınlarında ısrarla dile getiren gazete, göstericileri ‘yol kesmek ve ülkeyi felç etmekle’ suçlama yoluna gitti.
İstifalar devam etti

Sabah Eyyub ve Vıvıane Akıkı, gazeteden son istifa eden isimler oldu. İki gazeteci de 5 Kasım’da yaptığı açıklamayla gazete ile yollarını ayırdıklarını duyurdu. Akıkı, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, gazetenin halk ayaklanmasına ilişkin yayınları gerekçesiyle istifa ettiğini belirtti. Akıkı ayrıca bu durumun meslek ilkeleriyle bağdaşmadığını ifade etti.

Eyyub ise konuyla ilgili Twitter hesabından ‘Lübnan ayaklanıyor’ ve ‘hepiniz hepiniz’ etiketiyle paylaştığı mesajda, “Al Ahbar gazetesinden birikmiş sebeplerden dolayı istifa ettim. Bunların sonuncusu da gazetenin 17 Ekim’de halk ayaklanmasına karşı tavrıdır” diye yazdı.

Al Ahbar, protestolara yönelik değişen tutumundan dolayı bugüne kadar önde gelen 5 gazetecisini kaybetti.


Editörün Seçimi

Multimedya