​ABD: Rusya, Çin ve İran 2020 başkanlık seçimlerine müdahale etmeye çalışacak

​ABD: Rusya, Çin ve İran 2020 başkanlık seçimlerine müdahale etmeye çalışacak

Çarşamba, 6 Kasım, 2019 - 12:30
ABD'li bir seçmen 2016 seçimlerinde oy kullanıyor (Reuters-Arşiv)
Washington/Şarku’l Avsat
ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) aralarında yer aldığı 7 devlet kurumu, Rusya, Çin ve İran’ın yaklaşmakta olan 2020 başkanlık seçimlerine müdahale etmeye çalışacağını açıkladı.

FBI ve NSA’nın yanı sıra Adalet Bakanlığı, Savunma Bakanlığı (Pentagon), İç Güvenlik Bakanlığı, Ulusal İstihbarat Direktörü (DNI) ve Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenlik Ajansı (CISA) tarafından yapılan ortak açıklamada, “Seçim güvenliğini sağlamak için ABD ve 50 eyalet arasında eşi görülmemiş bir düzeyde koordinasyon olacak” denildi.

Söz konusu 7 ABD devlet kurumunun ortak açıklamasında ayrıca şu ifadeler yer aldı:

“Rusya, Çin, İran ve diğer kötü niyetli yabancı aktörler, oylama sürecine müdahale etmeye ya da seçmenlerin algılarını etkilemeye çalışacak. Onlar, demokratik kurumlarımızı baltalamak, kamu duyarlılığını ve hükümet politikalarını etkilemek istiyor.”

Ortak açıklamada ayrıca, sosyal medya ve dezenformasyon kampanyalarının yanı sıra yerel ve devlete ait altyapıya siber saldırılar gerçekleştirerek seçime müdahale etmenin muhtemel olduğuna da işaret edildi.

Rusya, Başkan Donald Trump’ın zaferiyle sonuçlanan 2016 seçimlerine müdahale suçlamalarıyla karşı karşıya kalmıştı.

Özel yetkili Savcı Robert Mueller tarafından yürütülen soruşturmada, Rusya'nın 2016 seçimlerinde Trump lehine çalıştığı ancak ABD Başkanı’nın seçim ekibi ile Moskova arasında herhangi bir çalışmaya ilişkin kanıt bulunmadığı sonucuna varılmıştı.

Trump ise, Muller'ın soruşturmasını kendisine yönelik ‘siyasi baskı kampanyası’ ve ‘komplo’ olarak nitelendirmişti.

Editörün Seçimi

Multimedya