Nijerya'da rehabilitasyon merkezinde tutulan 259 kişi kurtarıldı

Nijerya'da rehabilitasyon merkezinde tutulan 259 kişi kurtarıldı

Çarşamba, 6 Kasım, 2019 - 09:30
Lagos/Şarku’l Avsat
Nijerya polisi, ülkenin güneybatısında bulunan dini rehabilitasyon merkezinde tutulan 259 kişinin kurtarıldığını duyurdu. Ibadan Polis Sözcüsü Fadeyi Olugbenga, operasyonun son dönemlerde suiistimallerin yaşandığı dini rehabilitasyon merkezlerine yapılan baskınlar çerçevesinde gerçekleştirildiğini ifade etti.

AFP’ye konuşan Polis Sözcüsü Olugbenga, “Ibadan’da bulunan Oco mahallesindeki camide, yasadışı bir şekilde gözaltında tutulan genç, kadın ve çocukları bulduk” ifadelerini kullandı. Sözcü, bu merkezden kaçan 18 yaşındaki bir gençten aldıkları bilgilerden sonra olaya müdahale etmek için harekete geçtiklerini belirtti. Sözcü, derkezde 259 kişinin kendilerinden yardım istediklerini ifade etti. Bazılarının yıllardır bu merkezde tutulduğunu aktaran Olugbenga, sağlık sorunları olan insanların hali hazırda tedavi gördüklerini ifade ederken, bu kişilerin gözaltında tutuldukları dönemde üç günde bir yemek yiyebildiklerini dile getirdi.

Sözcü, rehabilitasyon merkezi sahibi ve beraberindeki 8 kişinin gözaltına alındığını söyleyerek, soruşturma başlatıldığını aktardı. Polis, Eylül ayından bu yanan Nijerya’da bulunan dini rehabilitasyon merkezlerine baskın düzenliyor. Polis geçtiğimiz ay, rehabilitasyon merkezlerini hedef alan baskın sırasında, Lagos’taki bir Kuran eğitimi merkezini hedef alarak zincire bağlanmış 15 kişiyi kurtarmıştı.

Editörün Seçimi

Multimedya