Çin'den Fransız konuğa şartlı karşılama

Çin'den Fransız konuğa şartlı karşılama

Salı, 5 Kasım, 2019 - 12:30
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Şangay’da Fransız ve Alman iş insanları ile toplantı esnasında not alıyor (AFP)
Şangay-Hong Kong/Şarku’l Avsat
Çin, ABD ile ticaret savaşı içinde olduğu bir dönemde, önceki gün Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u sıcak bir şekilde karşıladı. Karşılama öncesi Pekin yönetiminin, Macron’u Hong Kong olaylarına müdahil olmaması hususunda uyarması dikkat çekmişti.

Macron ve eşi Brigitte Macron’un ticaret odaklı bir ziyaret için Çin’in ekonomik başkenti Şanghay’a gitmesi bekleniyor.

AFP’nin haberine göre, 2018’in ilk çeyreğinde Çin’i ziyaret eden Macron, yılda en az bir kez Çin’i ziyaret etme sözü verdi.

“Sıcak ve samimi bir karşılama”

Çin Dışişleri Bakanlığı üst düzey yetkililerinden Zhu Gang geçen perşembe Konfüçyüs’ten alıntı yaparak “Arkadaşlar arasında her zaman en iyisini sunarız. Özellikle uzaktan gelen bir arkadaş için sıcak ve samimi bir karşılama olmalı” ifadesini kullandı.

Macron ve eşi bu akşam Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve şarkıcı eşi Peng Liyuan ile birlikte Şanghay’daki Yuyuan Bahçesi’nde düzenlenecek akşam yemeğine katılacak. Eski Şanghay’da bulunan Yuyuan Bahçesi, Çin’in en güzel bahçelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Çin Devlet Başkanı Cinping, ABD ile yaşanan ticari savaşlar sebebiyle ülke ekonomisinin durağan bir döneme girdiği süreçte, Avrupa ülkeleriyle ilişkileri güçlendirmeye çalışıyor. Cinping, ayrıca 5 aydır Hong Kong’da Pekin’in artan etkisine karşı eşi görülmemiş protestolarla karşı karşıya.

Fransa Cumhurbaşkanlığı Sarayı Elysee’den yapılan açıklamada, Macron’un ziyaret sırasında ‘tabular olmaksızın’ insan haklarıyla ilgili meseleleri, Hong Kong ve büyük çoğunluğu Müslüman nüfustan oluşan Sincan’daki durumu ele alacağı belirtildi. Açıklamaya yanıt veren Çinli bir diplomat, “Hong Kong ve Sincan, Çin’in iç işleridir. Bu meseleleri diplomatik gündeme dahil etmek uygun değildir” ifadesini kullandı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) Macron’a Çinli mevkidaşına Sincan’daki “siyasi eğitim kamplarının kapatılması için baskı yapma” çağrısında bulundu.

İnsan Hakları Örgütleri ve uzmanlar Pekin yönetimini bir milyona yakın Uygur Müslümanını bu kamplarda tutmakla suçluyor. Çin, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Müslümanları ayrılıkçı olmakla suçluyor.

Macron, Çin ziyareti kapsamında ilk olarak, Şangay’da düzenlenen 2. Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nın açılış töreninde verilen akşam yemeğine katıldı.

Fransa-Çin ilişkileri

Çinli bir diplomat, yaptığı açıklamada, “Fransız-Çin diyalogunu, tekçiliğin ve korumacılığın tırmanışa geçtiği ve art arta krizlerin yaşandığı bir dünyada oldukça önemli buluyoruz” diyerek, isim vermeden ABD’yi işaret etti. Macron’un çevresindeki isimlere göre, ABD, ticari savaş sürecinde ‘doğru soruları soruyor ancak yanlış cevap veriyor.’

Washington son haftalarda Pekin’in yarattığı stratejik ve ideolojik tehdit konusunda uyardı. Çin Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Zhu Gang, açıklamasında, “Çin ve Fransa’nın BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi ve iki medeniyet kutbu olması hasebiyle dünyada barış ve refahı koruma sorumluluğunu üstlenmesi gerekir” dedi.

ABD’nin saldırganın tutumu Çin-Fransa ilişkileri

AFP’nin haberine göre, Hong Kong Baptist Üniversitesi’nden Çin ilişkileri uzmanı Jean-Pierre Cabestan, ABD’nin Çin’e yönelik saldırgan tutumunun Pekin yönetimini Fransa, İngiltere ve Almanya’ya yakınlaştırdığını ifade etti.

Cabestan, “Avrupalıların, (ABD Başkanı Donald) Trump’a karşı Çin ile ittifak kurabileceklerini zannetmesi saflıktır” dedi.

Nisan ayında Tayvan Boğazı'na Fransız gemisinin girmesi üzerine Pekin-Paris hattında tansiyon yükselmişti. Çin Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Gang, Paris yönetimini Hint ve Pasifik okyanuslarında varlık göstermesine karşı uyararak, ‘Fransa kafa karıştırıcı bir rol oynamaya çalışıyor. Bu umduğumuz bir şey değildir” şeklinde konuştu.

Macron, bugün 24 milyon nüfusa sahip Şangay kentinde yeni Pompidou Merkezin açılışını yapacak. Çin Devlet Başkanı Cinping ile ülkenin Başbakanı Li Keqiang’in yarın (Çarşamba) ziyaret dolayısıyla imzalanması beklenen 40 ticari anlaşmanın detaylarını görüşmesi bekleniyor.

Öte yandan Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'ndeki protesto gösterileri sırasında düzenlenen bıçaklı saldırıda en az 6 kişinin yaralandığı belirtildi.

Çin medyasında yer alan haberlere göre, radikal göstericiler, Hong Kong’da bazı metro istasyonlarına, dükkanlara ve Çin'in resmi haber ajansı Şinhua'nın ofisine zarar verdi.

Şiddete kanunlar çerçevesinde karşılık vereceğiz

China Daily gazetesi, “Hong Kong’da artan şiddet, düzeni yeniden sağlamak için daha sert bir çizginin takip edilmesini gerektiriyor” diye yazdı. Gazeteye göre, protestocular, gösterilerdeki gerçeklere ışık tutmaya çalışanları susturmaya çalışırken, yerel ve Batı medyası tarafından hoş gösterilmek istiyor. China Daily ayrıca göstericilerin başarısızlığa mahkum olduğunu belirterek, şiddete kanunlarla karşılık verileceğini vurguladı.

Çin merkezli Global Times gazetesi, başyazısında güvenlik güçlerine Hong Kong’da Çin'in resmi haber ajansı Şinhua'nın ofisine yönelik sabotajın faillerini en kısa sürede adalete teslim etme çağrısında bulundu.

Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde, Pekin yönetiminin içişlerine karışması nedeniyle 5 aydır gösteriler düzenleniyor. Çin’den Cuma günü yapılan açıklamada, ülkenin bölünmesine neden olacak ‘hiçbir faaliyete’ ve ulusal güvenliğin tehdit edilmesine izin verilmeyeceği vurgulandı.

AFP’nin China Daily gazetesinden aktardığına göre, Çin Komünist Partisi’nin Hong Kong’da ulusal güvenliğin korunması hedefiyle yargı otoritesini sıkıştırmaya kararlı olduğu belirtildi. Gazetede ayrıca, Hong Kong’u istikrarı sarsmak için kullanan göstericilerin kaosa sürüklediği Hong Kong’lu sakinlerin, durumun normale dönmesine sevinecekleri ifade ediliyor.

Editörün Seçimi

Multimedya