ABD: Libya'da bir siyasi diyaloğu desteklemeye hazırız

ABD: Libya'da bir siyasi diyaloğu desteklemeye hazırız

Salı, 5 Kasım, 2019 - 12:30
Kahire/Halid Mahmud
Fayiz es-Serrac başkanlığındaki Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) “başkent Trablus’taki savaşı durdurmak için arabulucu olma” talebine yanıt olarak ABD, Libya’da bir siyasi diyaloğu desteklemeye hazır olduğunu belirtti.

Mareşal Halife Hafter önderliğindeki Libya Ulusal Ordusu (LUO), Trablus ve ülkenin batısındaki Misrata şehrinde Serrac hükümeti yanlılarına yönelik saldırılarını sürdürürken, ABD’den ülkedeki krize ilişkin önemli bir açıklama geldi. ABD Büyükelçiliği, geçtiğimiz Pazar günü yaptığı yazılı açıklamada, “Libya’nın talebi üzerine ABD Büyükelçiliği, Libya siyasi diyaloğuna tam destek vermeye hazırdır” ifadelerini kullandı.

ABD’nin Trablus Büyükelçisi Richard B. Norland, devam eden çatışmaların teröre karşı ABD- Libya ortak savaşını baltaladığını ve Libya’nın ekonomik büyüme umutlarına zarar verdiğini söyledi. Norland, geçtiğimiz Pazar günü İngiltere’nin başkenti Londra’da Fayiz es-Serrac ile “Trablus’taki çatışmayı sona erdirme çabalarını görüşmek üzere” yararlı bir toplantı gerçekleştirdiğini ifade etti.

Toplantıdan sonra yayınlanan büyükelçilik bildirisine göre Richard B. Norland, dış hükümetler ve paralı askerler çatışmalara müdahale ederken ve sivil kayıplar artarken ülkesinin, Libya’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü desteklediğini vurguladı.

Norland, ABD’nin Libya’daki çatışmalara karşı olduğunu ve bu “saldırı- karşı saldırı” döngüsünü kırmak için Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame himayesinde Libya ve uluslararası ortaklarla birlikte çalışmaya bağlı olduklarını belirtti.

Öte yandan Hafter önderliğindeki LUO, başkentin güney eksenindeki milis grupların mevziilerini hedef aldı. LUO’ya bağlı savaş medya bölümü de 4 Kasım’da saldırıların görüntülerini yayınladı. LUO, geçtiğimiz Pazar günü gece geç saatlerde başkentteki Mitiga Uluslararası Havaalanı’nda ve Trablus’un batısındaki Misrata hava üssünde bulunan milis mevziilerine bombalı saldırı düzenlediklerini açıkladı.

Ordu sözcüsü Binbaşı Ahmed el-Mismari, düzenlediği bir basın toplantısında Mitiga havaalanına ve Misrata hava üssüne çift hava saldırıları düzenlendiğini belirtti. Mismari, “uçakların üsleri aynı zamanda hedef alarak, var olan tehdidi ortadan kaldırdığını” belirtti.

LUO sözcüsü, hedeflerin isabetli bir şekilde vurulduğunu belirtirken, Mitiga ve Misrata’da depo amaçlı kullanılan tesislerin de yüzde 100 şekilde tahrip edildiğini söyledi. Mismari, hedeflerin başarılı şekilde vurulmasının ardından uçakların güvenli şekilde üslerine geri döndüğünü ifade etti.

LUO uçakları, 4 Nisan’dan bu yana Trablus, Mitiga ve Misrata üslerinin milislerden kurtarılması amacıyla askeri bir operasyon gerçekleştiriyor.

Öte yandan UMH'ye bağlı milislerin yürüttüğü Burkan el-Gadab (Öfke Volkanı) operasyonu sözcüsü, güçlerinin bazı noktalarda ilerleme kaydettiğini belirtirken, sözcü, Trablus'un güneyinde çatışmaların sürdüğünü ifade etti.

UMH yanlısı medya organlarına göre Selahaddin ekseni komutanı Muhammed ed-Durrat, güçlerinin el-Hille ekseninde ordu kuvvetlerine karşı büyük bir saldırı başlattığını ve bazı kritik noktalarda ilerleme kaydettiğini açıkladı. UMH'ye bağlı Nevasi Tugayları da LUO'ya mensup 3 kişinin tutuklandığını ifade etti.

Editörün Seçimi

Multimedya