Hamduk, Darfur'daki mültecilere taleplerini yerine getirme sözü verdi

Hamduk, Darfur'daki mültecilere taleplerini yerine getirme sözü verdi

Salı, 5 Kasım, 2019 - 08:45
Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk (Reuters)
Hartum/Muhammed Emin Yasin
Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk, mültecilerin başta adaletin sağlanması, yolsuzluğa karışan ve suç işleyen herkesin cezalandırılması ve mülteci kamplarında yaşayanların maruz kaldıkları zulümlerin hesabının sorulması olmak üzere taleplerine cevap vereceğini taahhüt etti. Bu meselenin hükümetinin öncelikleri arasında yer aldığını belirtti.

Başbakan Abdullah Hamduk dün ilk yurt içi ziyareti için Kuzey Darfur eyaletine gitti. Bu ziyaret, geçen eylül ayında geçiş hükümetinin kurulması ve Abdullah Hamduk’un göreve gelmesinden bu yana ilk defa gerçekleşiyor. Kuzey Darfur eyaletinin başkenti Faşir'deki Zemzem Kampı’ndaki mültecilere hitap eden Hamduk, “Adalet zarar gören herkes için temel taleptir ve gerçekleşmesi geçici hükümetin önceliğidir. Darfur'da meydana gelen tüm katliamları biliyoruz ve bu meseleye son vermeye çalışıyoruz" dedi.

Sudan devriminin sloganlarını ve hedeflerini öven Başbakan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sudan devrimini farklı kılan, Sudan halkının devrik lider Ömer el-Beşir’e karşı tek bir slogan etrafında birleşmeleridir. Bu, ‘Ey ırkçı ve kibirli, tüm ülke Darfur’dur’ sloganıdır.”

Hamduk, savaş ve barış zamanlarında öne çıkan Sudanlı kadınların vizyonunun da silahlı gruplarla yapılacak müzakerelerde temsil edileceğine dair söz verdi. Kadınların aynı şekilde geçici hükümetin kurumlarında da adil bir şekilde temsil edileceğini söyledi.

Mülteciler, Hamduk’u ellerinde pankartlarla karşıladı. Taşıdıkları pankartlarda Ömer el-Beşir’in teslim edilmesi, eski rejimin Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne sevk edilmesi ve bölgede halen süren ihlallerin ortadan kaldırılması gibi talepler vardı.

Hamduk, resmi Facebook sayfasından yaptığı paylaşımda da şu ifadeleri kullandı:

“Sudan’da yapacağım birçok ziyaretin ilkini Faşir’e gerçekleştirmiş oldum. Sudan’ın çeşitli bölgelerine yaptığım ziyaretlerde önceliğim marjinalleşmeye maruz kalanları dinlemek, arış ve istikrar için net planlar edinmektir. Anavatanın herhangi bir bölümünün değişim sürecine dahil edilmesi, şanlı devrimimizde kullanılan ‘özgürlük, barış, adalet’ sloganlarının tatbik edilmesinin en önemli dayanaklarından biri olduğunun farkındayım” açıklamasında bulundu.

Darfur şehirleri 2003'ten bu yana hükümet ve hükümet yanlısı güçler ile marjinalleşmenin son bulmasını talep eden silahlı hareketler arasında meydana gelen bir savaşa sahne oldu. BM raporlarına göre, bu savaşta 300 bin kişi öldü, 2,5 milyondan fazla kişi yerinden edildi. Yerinden edilenlerin bir kısmı mülteci kamplarında bir kısmı da başka ülkelere sığınmış halde yaşamlarına devam ediyor.

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), devrik lider Ömer El Beşir ve yardımcılarının bazıları için tutuklama emri çıkardı. Mahkeme, Ömer el-Beşir’e 2009 ve 2010 yılları arasında savaş suçu işlemek, insanlığa karşı suç işlemek ve etnik temizlik yapmak gibi suçlamalarda bulundu. Ancak yönetimdeki gücüne sığınan Beşir mahkemeye teslim olmayı reddetti.

Beşir’in 11 Nisan’daki halk ayaklanması ile devrilmesinin ve tutuklanmasının ardından Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne teslimine yönelik talepler arttı. Ömer el-Beşir haksız kazanç elde etmek ve döviz bulundurmak suçları sebebiyle Sudan mahkemelerinde yargılanıyor. Kendisine isnat edilen suçlamalar nedeniyle Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından da yargılanması bekleniyor. Geçici hükümetin başındaki Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri, Sudan mahkemelerinde aklanması durumunda Beşir’i Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne sevk etmeyi kabul etti.

Mağdurlar, yerlerinden edilmiş kişiler ve Darfur savaşında zarar görenler Beşir'in Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne iade edilmesini talep ediyor. Beşir’in Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne teslim edilmesi, çalkantılı bölgede barışın sağlanması için atılmış bir ön adım olarak değerlendiriliyor. Hem sivil hem de askeri özellikleri bir arada barındıran geçiş hükümeti, Beşir’in içeride ya da UCM’de yargılanması konusunda belirli adımlar atmadı. Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri’nin üst düzey liderlerinden İbrahim eş-Şeyh önceki gün yaptığı basın toplantısında, “Beşir eğer Sudan mahkemelerinde aklanırsa UCM’ye sevk edilecek ve cezasını alacak” dedi.

Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri’nin Adalet Bakanlığı’nın masasına koyduğu kanun tasarısında Ulusal Kurtuluş Devrimi’nin tasfiyesi, kurumlarının feshedilmesi ve devlet yararına mallarına el konulması maddeleri yer alıyor. Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri, Hukuk Komitesi’nin eski rejimin sembol isimlerine ve mallarına yönelik ihlallerde bulunduğuna dair 214 şikayet aldığını duyurdu. Hukuk Komitesi, Ulusal Kurtuluş Devrimi ve Sudan’ın devrik lideri Ömer el-Beşir yönetiminde 1989’dan bu yana işlenen suçların soruşturulması için beş komite ile eş zamanlı çalışıyor. Sudan Geçiş Hükümeti, Devrimci Cephe ve Abdülaziz el-Helu liderliğindeki Sudan Halk Kurtuluş Hareketi-Kuzey (SPLM-N) ile geçen ay Cuba’da müzakerelere ilişkin anlaşmalar imzaladı. 21 Kasım'da tekrar müzakere masasına geri dönülmesi planlanıyor.

Editörün Seçimi

Multimedya