Kuzey Kore ile ABD nükleer görüşmeleri yeniden başlayabilir

Kuzey Kore ile ABD nükleer görüşmeleri yeniden başlayabilir

Pazartesi, 4 Kasım, 2019 - 12:45
Trump ve Kim Jong-un Hanoi’de (AP-Arşiv)
Seul/Şarku’l Avsat
Kuzey Kore ve ABD Kasım ayı içerisinde yeniden görüşmelere başlayabilir. Güney Kore resmi haber ajansı Yonhap, Güney Kore istihbarat servisine dayandırarak, Kuzey Kore ve ABD’nin Kasım ayının ortasından Aralık ayının başlarına kadar çalışma grubu düzeyinde görüşme yapabileceğini duyurdu.

Kuzey Kore ve ABD'li yetkililer, Şubat ayında iki ülkenin liderleri arasında Vietnam'ın başkenti Hanoi'de yapılan ikinci zirvenin başarısızlığından bu yana ilk kez geçen ay Stockholm'de bir araya gelmişti.

Ancak bu toplantı da başarılı olmadı ve Kuzey Kore Baş Müzakerecisi Kim Myong Gil, ABD ile nükleer silah deneme faaliyetlerinin önlenmesini amaçlayan müzakerelerin kesildiğini duyurdu.

Washington ise,  iki tarafın İsveç'te ‘iyi tartışmalar’ yaptığını savundu.

Kuzey Kore, o zamandan beri füze denemelerine devam etti.

Vietnam zirvesi, Trump’ın, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un tarafından yapılan ‘ana nükleer kompleksini kapatması karşılığında yaptırımların bir kısmının kaldırılması’ talebini reddetmesinin ardından çöktü.

Kuzey Kore, o zamandan bu yana ABD'den nükleer diplomasiyi korumak için karşılıklı kabul edilebilir önerilerde bulunmasını istedi.

Editörün Seçimi

Multimedya