Psikolojik tedavilerde 'narkotik ilaç' kullanımının zararı yararından daha çok

Psikolojik tedavilerde 'narkotik ilaç' kullanımının zararı yararından daha çok

Pazartesi, 4 Kasım, 2019 - 08:15
Marihuana bitkisi (Reuters)
New York/Şarku’l Avsat
Doktorlar, yeni verilere göre psikolojik sağlık problemlerini tedavi etmek için ‘kenevir’ veya  ‘marihuana’ gibi narkotik bitkilerin tıbbi kullanımlarının, faydasından ziyade zararı olabileceğini ortaya koydular.

ABD merkezli ABC News kanalının haberine göre Lancet Psychiatry dergisinde bu hafta yayınlanan bir çalışmada, 1980-2018 yılları arasında 3 bin 500’den fazla kişi üzerinde yapılan inceleme sonucu narkotik ilaçların ‘depresif bozukluk, anksiyete, hiperaktivite, dikkat eksikliği, travma sonrası stres bozukluğu’ gibi çeşitli ruh sağlığı bozukluklarını iyileştirdiğini öne süren kanıtın oldukça ‘zayıf’ bir kanıt olduğuna işaret edildi.

Avustralya merkezli New South Wales Üniversitesi’ndeki Ulusal Uyuşturucu ve Alkol Araştırmaları Merkezi araştırmacıları, psikolojik rahatsızlıklarda kullanılan tüm endüstriyel kenevir ürünlerini içeren ‘tıbbi kenevir’ terimini kullanarak, bu ürünlerin kaygı bozukluğuyla ilgili bir takım rahatsızlıkları iyileştirdiğine dair çok az kanıt olduğunu söyledi.

Doktorlar, bu verilere dayanarak ruhsal ve psikolojik bozuklukların tedavisinde kenevir ürünlerini ‘kullanma veya tavsiye etme’ konusunda yeterli gerekçenin olmadığını belirtti.

Tıbbi kenevirin bu hastalıkların tedavisinde kullanılmasını destekleyen kanıtların bulunmamasının yanı sıra söz konusu çalışmada, uyuşturucu madde kullanımının akıl sağlığı bozuk olan insanlar üzerinde yapabileceği zararlı etkilere dair geniş kapsamlı bir araştırmaya atıfta bulunuldu.

Bu zararlı etkiler arasında, şizofreni hastalarında psikozu kötüleştirme, depresyon ve kaygı bozukluğunu artırmanın yanı sıra gençlerin uzun süreler her gün narkotik ilaç kullanmalarına bağlı olarak uyuşturucu bağımlısı olma riskiyle karşı karşıya kalmaları bulunuyor.

Editörün Seçimi

Multimedya