Filistin yasama seçimlerinin Şubat ayında yapılması bekleniyor

Filistin yasama seçimlerinin Şubat ayında yapılması bekleniyor

Pazar, 3 Kasım, 2019 - 09:00
​Ramallah/Şarku’l Avsat
Filistin Merkez Seçim Komitesi, herhangi bir engel olmadığı takdirde ülkedeki yasama seçimlerinin Şubat ayında yapılmasının beklendiğini bildirdi.

Seçim Komitesi Yürütme Müdürü Hişam Kahil, Filistin resmi radyosuna verdiği demeçte, devlet başkanlığı seçimlerinin ardından Şubat ayında düzenlenecek yasama seçimlerinin yapılması için devlet başkanlığı kararnamesinin beklendiğini açıkladı.

Komite’den bir heyetin, Hamas ve diğer bütün gruplara, Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın ‘engellerin üstesinden gelerek seçim çağrısı yapma’ kararı hakkında bilgi vermek için bugün Gazze Şeridi’ne gideceğini söyleyen Kahil, heyetin aynı gün Ramallah’a dönerek, Abbas’a görüşmelerin neticesi hakkında bilgi vereceğini belirtti.

Abbas’ın birkaç ay sonra devlet başkanlığı seçimlerinin ardından yasama seçimleri yapılması için bir kararname çıkarması bekleniyor.

Genel seçim yapma niyetini açıklayan Abbas, Kudüs ve Gazze'de karmaşıklıklarla karşılaşacağına inanılan bu seçimler için bir yol haritası hazırlamak üzere bir takım iç toplantılar yaptı.

Hem Fetih, hem de Hamas'ın tutumları, bu bölgelerdeki seçimlerin başarılı olabileceğine ilişkin endişe doğurdu.

Fetih Hareketi Merkez Komitesi üyesi Cemal Muhsin, söz konusu kararnamenin çıkarılması önündeki ana engelin, Kudüs’teki seçimlerle ilgili İsrail ile uluslararası sahnedeki temasların sonuçlarına bağlı olduğunu söyledi.

Muhsin, Gazze’deki ikinci engelin ise Hamas’ın, tüm bölgedeki seçimlerde Merkez Seçim Mahkemesi’nin denetimini onaylamak da dahil seçimlerle ilgili birtakım usule ilişkin hususları açıklamaması olduğunu belirtti.

Merkez Seçim Komitesi,  Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ndeki yoğun toplantılarla bu farklılıkların üstesinden gelmeye çalışıyor.

Fetih, Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde seçimleri kazananların iktidara geleceği esasına dayanarak bölünmeye son vermek için seçim yapmak istiyor.

Hamas ise,  seçimlerin genel bir fikir birliği içinde olmasını ve seçimlerin Filistin Kurtuluş Örgütü’nü (FKÖ) de kapsamasını istiyor.

Hamas birkaç gün önce ‘seçimlerin bütünlüğü ve sonuçlarına saygı’ konusunda garanti istedi.

FKÖ Yürütme Kurulu Üyesi Ahmed Mecdelani de Hamas’a bir cevap olarak, “FKÖ'nün önderlik ettiği siyasi irade, halkımızın tek meşru temsilcisidir ve seçimleri adil ve şeffaf bir şekilde yapma gücüne de sahiptir” dedi.

Mecdelani ayrıca, “Halkımızın sıkıntı yaşamasına ve ulusal kurumlarımızın yok edilmesine katkıda bulunan bölünme durumundaki mevcut çıkmazı kırmak için seçim yolu ve oy sandıklarına erişim, nesiller için anayasal, yasal ve ulusal haklarını kullanma umutlarının yeni bir ifadesidir” dedi.

FKÖ üyesi, demokrasi atmosferinin yayılması ile seçim ve diyalog iklimi yaratılmasının önemine de vurgu yaptı.

Filistin yönetimi, Kudüs’te seçim yapılması için İsrail’den herhangi bir onay almadı.  Ancak, İsrail’in Kudüs’te seçim yapılmasını kabul etmesi için baskı yapmak amacıyla Avrupa Birliği (AB) ve diğer ülkelere yöneldi.

Birleşmiş Milletler (BM) Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov’un da seçimleri görüşmek üzere birkaç gün içinde Gazze'ye gelmesi bekleniyor.

İsrail’in seçimleri reddetmesi halinde Filistin yönetimi nasıl davranacağını bilmiyor.

Öte yandan, feshedilmiş Yasama Konseyi’nin Başkanı Aziz Duveyk, Hamas’ın seçimlerle ilgili tutumundan geri adım atmayacağını söyleyerek, Hamas’ın Filistin davasının karşı karşıya kaldığı zorlukların üstesinden gelmek için meşruiyeti yenileyen seçimlerin yanında olduğunu vurguladı.

Duveyk, Hamas’ın seçimleri kabul etmediği yönündeki suçlamaları reddederek, “Biz seçimleri istiyor ve katılıyoruz” diyerek, Filistin halkının seçim yapma hakkı olduğunun altını çizdi.

Filistin Anayasası'na göre, 4 yılda bir genel seçimlerin yapılması gerekiyor ancak 2006'dan bu yana genel seçim düzenlenmedi.

Bu anayasal hakkın çoktan aşılmış olduğunu hatırlatan Duveyk, “Elimizde olsaydı bu 4 yıldan fazla sürmezdi. Ancak işgalin yanı sıra uluslararası dikteler var. Bunu biliyoruz. Bu dikteleri dinleyenler var” dedi.

Editörün Seçimi

Multimedya