Sudan Başbakanı, Washington'a gidiyor

Sudan Başbakanı, Washington'a gidiyor

Cumartesi, 2 Kasım, 2019 - 09:45
Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk (Reuters)
Washington/Eli Yusuf, Hartum/Ahmed Yunus

Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk, ülkesinin terörü finanse eden devletler listesinden çıkarılması ve bir önceki rejimden miras kalan yaptırımların kaldırılması amacıyla aralarında Kongre’deki komite başkanlarının da bulunduğu ABD yetkilileriyle tekrar görüşmelerde bulunacak. Hamdok’un bu kararı, ABD Başkanı Trump’ın ‘1997’de ilan edilen ulusal olağanüstü hal durumu’ kararını uzatmasının ertesi gününde geldi.

Maliye Bakanı İbrahim el-Bedevi, ABD’den döndükten sonra yaptığı basın açıklamasında Başbakan Abdullah Hamduk’un yakın zamanda ABD’yi ziyaret edeceği bilgisini verdi. Ayrıca söz konusu ziyareti sırasında Hamdok’un Sudan’ın  terörü finanse eden devletler  listesinden çıkarılması ve yaptırımların kaldırılması meselelerini görüşmek üzere ABD idaresindeki yetkililer, Kongre’deki komite başkanları, Uluslararası Para Fonu (IMF) İcra Direktörü ve Dünya Bankası Başkanı ile bir araya geleceğini kaydetti.

Beyaz Saray’ın resmi sayfasında yapılan açıklamaya göre her yıl 3 Kasım’da periyodik olarak yenilenen ve 1997’den bu yana Sudan’a uygulanan ulusal olağanüstü hal durumunun uzatılmasına dair 13067 sayılı karar etkinleştirildi. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, “Sudan'da son zamanlarda tanık olunan olumlu gelişmelere rağmen Sudan hükümetinin eylemlerinin ve politikalarının yarattığı ve 13067 saylı karar doğrultusunda ulusal olağanüstü hal durumunun ilan edilmesine sebep olan kriz henüz çözülmedi” ifadesi yer aldı.

3 Kasım 1997'de dönemin ABD Başkanı tarafından çıkarılan 13067 sayılı icra kararı gereği Sudan ile olan işlemler yasak. Ayrıca karar kapsamında Sudan hükümetinin politikalarının ve eylemlerinin ABD’nin ulusal güvenliği ve dış politikası için bir tehdit oluşturduğu gerekçesiyle ulusal olağanüstü hal ilan edilmiş durumda.

13067 sayılı karar, Sudan hükümetinin ABD’deki tüm mülklerine el konulmasını, Sudan menşeli herhangi bir mal veya hizmet ithalinin yasaklanmasını ve Sudan'a doğrudan veya dolaylı olarak ihracat yapılmasını engellemeyi öngörüyor.

Bununla birlikte 26 Nisan 2006’da çıkarılan 13400 sayılı icra kararı, 13067 sayılı kararda öngörülen yaptırımları daha da güçlendirdi. Darfur’daki silahlı çatışma, ABD’nin ulusal güvenliği ve Washington’ın dış politikası için bir tehdit kabul edildi. 13 Ocak 2017'de ABD'nin eski Başkanı Obama, olumlu olarak değerlendirdiği Sudan hükümetinin eylemleri dolayısıyla çıkardığı 13761 sayılı karar kapsamında bir dizi yaptırımı kaldırdı. Başkan Trump ise Ekim 2018’de, ticari ambargoyu ve Sudan’ı küresel ekonomiden azleden cezai önlemleri kaldıran bir karar çıkardı. Fakat Trump, Sudan’ı terörü finanse eden devletler listesinden çıkarmadı ve silah satışlarına konan yasağı sürdürdü.

Hamdok’un liderliğindeki yeni hükümet, Sudan'ı terörü finanse eden devletler listesinden çıkarmak ve Darfur'daki savaş dolayısıyla 2006'dan bu yana uygulanan uluslararası yaptırımlara son vermek için güçlü bir çaba sarf ediyor. Bu bağlamda bir dizi Sudanlı ve Avrupalı yetkili Washington’ı ziyaret etti.

Sudan’daki ulusal olağanüstü hal durumunu yineleme kararı, Hamduk hükümeti için büyük bir endişeye sebep olmadı. Sudan hükümeti bu kararı, ülkenin halen terörü finanse eden devletler listesinde bulunması ile bağlantılı olarak alınan rutin bir önlem olarak değerlendirdi.

Dört üst düzey ABD'li diplomat 17 Ekim'de Hartum Bankası'nda hesap açtı. Böylece Sudan'a yaptırım uygulanmasından bu yana ilk kez ABD’li kişiler bir Sudan bankasında hesap açmış oldu. Diplomatların Hartum Bankası'nda hesap açmaları, Sudan'a yatırım çekme ve Sudan’ın küresel bankacılık sistemine dönüşünü sağlama girişimi olarak değerlendirildi.


Editörün Seçimi

Multimedya