Trablus’taki savaş göçmen trajedisini derinleştiriyor

Trablus’taki savaş göçmen trajedisini derinleştiriyor

Cumartesi, 2 Kasım, 2019 - 07:00
Libya'daki bir göçmen gözaltı merkezi. (Reuters)
Kahire/Cemal Cevher
Libya'nın başkenti Trablus’ta sokaklara terk edilen binlerce kaçak göçmene 600'ü daha eklendi. İnsanlara yiyecek için yalvaran göçmenler, uyumak için demiryolu istasyonunu mesken tutuyor.

Söz konusu trajedi ekim ayının sonlarında başladı. Birleşmiş Milletler'e bağlı kuruluşlardan Uluslararası Göç Örgütü (IOM), salı günü 600 göçmenin Ebu Selim gözaltı merkezinden serbest bırakıldığını duyurdu. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ise en az 200 göçmenin kendileri tarafından kurulan bir yerleştirme merkezine alındığını bildirdi.

İnsan kaçakçılığı yapan çetelerin eline düşme tehlikesi altındaki çok sayıda göçmen başkent sokaklarını doldurmaya başladı. Libya medyası ve yerel örgütler, BM'nin mülteci merkezinin başta kadınlar ve çocuklardan oluşan Ebu Selim'den kovulan göçmenleri ağırlamayı reddettiğini bildirdi.

Ulusal İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Ahmed Abdulhekim Hamza dün yaptığı açıklamada başkentteki göçmen gözaltı merkeziyle temas halinde olduğunu söyledi. Hamza, merkezin çok fazla sayıda göçmen barındırma imkanı olmadığı için Ebu Selim kampından kovulan göçmenleri ağırlayamayacağını kaydetti. Söz konusu göçmenler ise başkentin kötü iklim koşulları altında demiryolu istasyonunun kaldırımlarında uyuyarak kendilerine yiyecek sağlayacak hayırseverleri beklemeye başladı.

Göçmenlerin neden serbest bırakıldıkları ya da nereye gidecekleri henüz bilinmiyor. Konuyla ilgili olarak yetkililere ulaşılamadığı gibi gazetecilerin göçmenlerle konuşmasına da izin verilmiyor.

Hükümet tarafından yönetilen gözaltı merkezlerinde binlerce göçmen var. Ancak göçmenler, yardım çalışanları ve insan hakları savunucuları, bu merkezlerin silahlı gruplar tarafından kontrol edildiğini savunurken yaygın bir şekilde de ihlaller gerçekleştirildiğini belirtiyor.

Son günlerde artan uluslararası baskılar nedeniyle Libya'daki bazı gözaltı merkezleri kapatıldı. Avrupa Birliği destekli Libya Sahil Güvenliği tarafından denizde yakalanan kaçak göçmenler, gözaltı merkezlerine transfer edilmek yerine serbest bırakılıyor.

UNHCR’ye bağlı olan ve Toplama ve Sınır Dışı Etme Merkezi olarak bilinen söz konusu gözaltı merkezi geçen yıl açılmasından bu yana çeşitli sıkıntılara maruz kaldı. Merkez, doluluk oranı nedeniyle daha fazla insanı göçmeni ağırlamaya müsait değil.

Uluslararası Göç Örgütü Sözcüsü Flavio Di Giacomo, Libya'daki gözaltı merkezlerini kapatılmasına devam edilmesi çağrısında bulundu. Göçmenlerin güvenliğinin sağlanması için bu merkezlerin kademeli bir şekilde kapatılması gerektiğini belirten Giacomo, “Yüzlerce göçmen beklenmedik bir şekilde sokaklara serbest bırakıldı. Trablus’taki güvenlik durumu şu an oldukça karışık. Bu, göçmenlerin güvenliğin için büyük bir endişe kaynağı” ifadelerini kullandı.

Ancak göçmen dramı sürüyor. Libya Deniz KuvvetleriSahil Güvenliği’nin Libya’nın batısındaki Tunus sınırı yakınlarında 200 kaçak göçmeni kurtardığı bildirildi. Geçen hafta yapılan söz konusu açıklamada farklı bölgelerde iki ayrı tekneye yapılan operasyonda 7’si kadın ve 3’ü çocuk olmak üzere 200 kaçak göçmenin kurtarıldığı kaydedildi.

Editörün Seçimi

Multimedya