Hafter güçleri, Trablus'ta İçişleri Bakanlığı'nı bombaladı

Hafter güçleri, Trablus'ta İçişleri Bakanlığı'nı bombaladı

Cuma, 1 Kasım, 2019 - 09:15
31 Ekim’de başkent Trablus’taki savaşlar sırasındaki LUO unsurları (Reuters)
Kahire/Halid Mahmud
General Halife Hafter önderliğindeki Libya Ulusal Ordusu (LUO), başkent Trablus ve ülkenin batısındaki Misrata şehirlerinde Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı milislere ait askeri hedefleri bombaladı. UMH ise ordu güçlerinin İçişleri Bakanlığı binalarından birini bombaladığını açıkladı.

Fayiz es-Serrac başkanlığındaki UMH İçişleri Bakanlığı, 31 Ekim’de öğleden sonra havaalanı yolu üzerindeki bir binalarının LUO’ya ait savaş uçakları tarafından düzenlenen bir hava saldırısına maruz kaldığını belirtti. Bakanlık, saldırıda yakınlardaki mahallelerde bulunan evlerin ciddi şekilde hasar gördüğünü ve bazı sivillerin yaralandığını ifade etti. Bakanlık ayrıca, yaptığı yazılı açıklamada, “Genel sivil merkeze yönelik saldırı, güvenlik ve istikrarı koruma çabalarını engelleme, kaos ve terörizmi yaymak girişimidir” ifadelerine yer verdi.

LUO’nun başkent Trablus’u uluslararası toplum tarafından tanınan Serrac  hükümetine bağlı milislerden kurtarmak amacıyla 4 Nisan’da başlattığı savaştan bu yana ilk defa bakanlık binasının hedef alındığı aktarıldı.

Saldırıyla eş zamanlı olarak Alman Haber Ajansı’nın (DPA) 31 Ekim’de yerel bir kaynaktan aktardığına göre UMH Başkanlık Konseyi, Trablus’un merkezindeki Konsey binasına yönelik saldırılarda yaralıların olması sonrasında personellerinin merkezden ayrılmasını istedi.

Öte yandan LUO, 31 Ekim’de başkentteki Serrac güçlerinin mevziilerine yoğun bir hava saldırısı düzenledi. LUO’ya bağlı savaş medyası bölümü, hava saldırısının mevziilerin imhasına neden olduğunu belirtirken, mevziilerin silah ve mühimmat depoları olarak kullanıldığına dikkati çekti.

Medya bölümü, yayınladığı bir bildiride başkent sakinlerine de milislere ait mevziilerden, mühimmat depolarından ve kamplardan uzak durma çağrısında bulunarak, ordunun sivillerin güvenliği hususunda endişe duyduğunu kaydetti.

Medya bölümü, kamuoyu arasında fitne yaymak üzere LUO’ya karşı provokasyon amaçlı bir video yayınlaması sonrasında da Bingazi şehrinde bir gencin gözaltına alındığını açıkladı. Konuyla ilgili tam soruşturma yapıldıktan sonra Tarık bin Ziyad askeri taburunun, genci tutukladığı belirtildi.

Orduya bağlı el-Kerame Operasyon Odası medya merkezi de Trablus’taki lise öğrencilerinin ailelerinin, günlük 500 dinar karşılığında çocuklarını savaş cephelerine göndermek üzere ikna edilmeye çalışıldığını belirtti.

Aynı şekilde Libya’nın batısında LUO’ya ait savaş uçakları, geçen çarşamba günü başkent Trablus’un doğusundaki Misrata hava üssüne saldırı düzenledi. Ordu sözcüsü Ahmed el-Mismari, 31 Ekim’de Misrata üssünde mühimmat ile insansız hava araçları için bir depo olarak kullanılan dağınık mevziilerin takip edildiğini söyledi. Mismari, hedeflere eş zamanlı saldırı düzenlenerek bu tehdidin ortadan kaldırıldığını aktardı.

Ordu sözcüsü, “Hava kuvvetlerinin bu hamlesi, isabetli şekilde gerçekleşti. Depo ve uçakları donatma amacıyla kullanılan tesisler yüzde 100 oranında imha edildi” açıklamasında bulundu.

Ordu komutanlığı da Birleşmiş Milletler’in (BM) Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame’nin Serrac hükümetine bağlı Dışişleri ve Ulaştırma Bakanlıkları eşliğinde 2 aydır kapalı olan Mitiga Uluslararası Havaalanı’na son düzenlediği ziyarete ilişkin çekincelerini dile getirdi. Ordu, geçen salı günü gerçekleşen ziyaretin, “Selame’nin desteğiyle UMH tarafından yürütülen medyayı yanlış bilgilendirme” girişimi olduğunu iddia etti.

31 Ekim’de Ahmed el-Mismari tarafından Facebook üzerinden yapılan bir açıklamada, “BM misyonu, Mitiga Havaalanı’nın, (askeri tesisler, hangarlar, askeri helikopter ve jetler içeren) devasa Mitiga hava üssünün küçük bir köşesi olduğunu ya unuttu ya da görmezden geldi” denildi. Açıklamada, “Bu üs, havaalanı ve içerisindeki tüm tesisler, hala Özel Caydırıcı Güç adı verilen ideolojik bir milis grubunun kontrolünde” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, “İçişleri Bakanlığı’na el koyan Fethi Baş Agha, bakanlığın üssü koruma yeteneğine sahip olduğunu belirterek, 31 Ekim’de ‘Trablus’taki milis hegemonyası, emirlere itaat etmeme ve devletin yeteneklerini yağmalama hususundaki açıklamalara’ yanıt verdi” denildi.

Editörün Seçimi

Multimedya