Suudi Arabistan'ın en ünlü yolsuzluk davasında 'cinli hakim' 20 yıl hapse mahkum edildi

Suudi Arabistan'ın en ünlü yolsuzluk davasında 'cinli hakim' 20 yıl hapse mahkum edildi

Salı, 29 Ekim, 2019 - 15:00
Yüksek İdare Mahkemesi Binası (Mahkemenin resmi sitesi)
İstanbul/Şarku’l Avsat

Ziyad Ahmed el-Fifi

Suudi Arabistan'ın en ünlü yolsuzluk davası, başlamasının üzerinden geçen dokuz yılın ardından Medine'deki Ceza Mahkemesi tarafından ‘cinli hakim’ olarak adlandırılan hakim ve diğer iki sanığın 20 yıl hapse mahkum edilmesiyle sonuçlandı.

Mahkeme, suçlu bulunan hakim ve iki suç ortağını 20 yıl hapis cezasının yanı sıra 700 bin riyal (186 bin 667 dolar) para cezasına çarptırdı. Ayrıca aralarında Ulaştırma Bakanlığı’nın Medine şubesinden bir görevlinin de bulunduğu 38 sanık, aracılık ve umut tacirliği yapmak suçlamasıyla çeşitli cezalara çarptırıldılar. Bazıları 3 ila 7 yıl hapis cezası alan sanıklardan 5’i beraat ederken bin riyal (266 dolar) ile 500 bin riyal (133 bin dolar) arasında değişen para cezaları verildi.
Peki, nedir bu ‘cin’ hikayesi?

Hikaye 2010 yılında Denetleme ve Soruşturma Komisyonu’nun Medine Mahkemesi’nde çalışan bir hakim ve 38 suç ortağı hakkındaki ‘sahtecilik, rüşvet alma ve görevin kötüye kullanılması’ suçlamalarını araştırmaya koyulmasıyla başladı. Ancak hakimin 600 milyon riyal (160 milyon dolar) almasına ‘cinlerin’ neden olduğunu söyleyerek hakkındaki suçlamalardan sıyrılmaya çalışması herkesi şoke etti.

Hakim, duruşma sırasında Emr-i Bil-Maruf Nehy-i Ani'l-Münker Heyeti’ndeki (CPVPV) Büyü Engelleme Komisyonu'ndan iki üye huzurunda bir cinci hocanın cin çağırma ayini yaptığını ve cini konuşturup suçunu itiraf ettirdiğini söyledi. Söz konusu dönem yerel bir gazeteye konuşan cinci hoca, komisyonun iki üyesinin cinin itiraflarını kayıt altına aldığını belirtti. Bunun üzerine mahkeme avukatlarından biri cinci hocaya dinlenmesi için cinin mahkemeye çağırmasını, dinlenmesini ve suçlamanın doğrulanması halinde cin hakkında soruşturma başlatılmasını istedi.
Hakim önce beraat edildi

Medine İdare Mahkemesi (Divân-ı Mezâlim) cinli hakimi ve suç ortaklarını 2015 yılında beraat ettirmişti. Ancak İdare Mahkemesi, yargı yetkisini Adalet Bakanlığı’na devrettikten sonra, 2017’de Medine’deki Ceza Mahkemesi davanın yeniden gözden geçirilmesine karar verdi. Savcılık çalışmalarının ardından hakim ve suç ortaklarının beraat kararının bozulması ve hapis cezalarının uygulanması yönünde karar alındı.
Hüküm nasıl değişti?

Cinli hakim ve diğer sanıkların avukatı, şehirdeki idare mahkemesini 2015 yılında sanıkların aleyhlerine açılan davaları prosedürlere uygun olmadığı gerekçesiyle geçersiz kılmaya ikna etmeyi başarmış, böylece sanıklar da beraat etmiş.

Şarku'l Avsat'ın Independent Arabia'dan aktardığı haberi göre Avukat Muhammed es-Suneydi, davanın İdare Mahkemesi tarafından reddedilen gerekçelere rağmen Asliye Ceza Mahkemesi tarafından yeniden açılmasını ‘iki kurum arasındaki hakimlerin niteliğine’ bağlıyor. Suneydi, İdare Mahkemesi hakimlerinin disiplin uygulamalarına asla taviz vermeyecek şekilde bağlı olduklarını ve resmi detaylardaki herhangi bir hatada suçlamaları geçersiz kıldıklarını söyledi. Buna karşın Asliye Ceza Mahkemesi’nde görevli hakimlere göre disiplin uygulamalarına olan bağlılık biraz daha esnek. Asliye Ceza Mahkemesi hakimlerinin önceliği, sanık hakkındaki suçlamanın ispatlanıp ispatlanamaması. Yani davanın İdare Mahkemesi’nden Ceza Mahkemesine devri davanın seyrini değiştirmiş oldu.


Editörün Seçimi

Multimedya