Hariri'den istifa açıklaması: Çıkmaz bir yola girdim

Hariri'den istifa açıklaması: Çıkmaz bir yola girdim

Çarşamba, 30 Ekim, 2019 - 08:15
Cumhurbaşkanı Mişel Avn, dün, Başbakan Saad Hariri’nin istifa mektubunu alırken (Dalati & Nohra)
Beyrut/Şarku’l Avsat
Lübnan Başbakanı Saad Hariri, 13 gündür devam eden hükümet karşıtı gösteriler nedeniyle Cumhurbaşkanı Mişel Avn’a istifasını sundu.

İstifasını Cumhurbaşkanı Avn’a sunan Hariri, bu kararı meydanlara değişim talep etmek için gelen birçok Lübnanlının iradesine karşılık aldığını söyledi.

"Çıkmaza bir yola girdim"

Hariri, istifasını sunmadan öce Beyrut'taki Hükümet Sarayı'nda (Beytul Vasat) Lübnanlılara hitaben yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı;


"Lübnan halkı 13 gündür çöküşü durdurmak için siyasi bir çözüm kararı bekliyordu. Ben de bu süre boyunca halkın sesini dinlemeye ve ülkeyi güvenlik, ekonomik ve yaşam risklerinden korumanın bir yolunu bulmaya çalıştım.  Bugün -sizden saklamayacağım- çıkmaz bir yola girdim. Meydanlara değişim talep etmek için gelen pek çok Lübnanlının iradesine ve bu tarihi anda ülkeyi koruyan bir güvenlik ağının güvence altına alınma ihtiyacına karşılık olarak, hükümetin istifasını Sayın Cumhurbaşkanı Mişel Avn'a ve tüm Lübnan halkına sunmak için, Baabda Sarayı'na gideceğim.

Hariri, konuşmasının devamında, “Tüm Lübnanlılara çağrım, Lübnan'ın çıkarlarını ve güvenliğini, iç barışın korunmasını ve ekonomik çöküşün önlenmesini, diğer her şeyin önünde tutmalarıdır. Siyasi hayattaki tüm ortaklarıma diyorum ki; Bugünkü sorumluluğumuz Lübnan'ı korumak ve herhangi bir yangının ona ulaşmasını önlemektir. Bizim sorumluluğumuz ekonomiyi nasıl kalkındıracağımızdır, hala kaybedilmemesi gereken ciddi bir fırsat var" ifadelerini kullandı.

Hariri açıklamalarının devamında şu ifadeleri kullandı;

“İstifamı Cumhurbaşkanı Mişel Avn'a sunuyorum. Makamlar gelip, geçicidir. Ülkenin onur ve güvenliği hepsinden daha önemlidir. Hiç kimse ülkeden daha büyük değildir.”

Editörün Seçimi

Multimedya