Fas'ın ikinci kadın başkanı seçildi

Fas'ın ikinci kadın başkanı seçildi

Salı, 29 Ekim, 2019 - 13:30
Rabat/Şarku’l-Avsat
Fas'ın ana muhalefet partisi Asalet ve Çağdaşlık Partisi (PAM)’ın  bir üyesi olan Fatma el-Hasani dün istifa eden partinin eski Genel Sekreteri İlyas Ammari'nin yerine Tanca vilayetinin konsey başkanı seçildi.

Hassani, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)’den aday olan rakibi Said Khairoun'un geri çekilmesinin ardından oybirliğiyle meclisin 63 üyesi tarafından seçildi.

Hassani, eski Dışişleri Bakanı olan Mübarek Buide’nin  ardından Fas’ta başkan seçilen ikinci kadın oldu.

Seçimlerinden sonra basına verdiği demeçte Hassani, bunun ülke ve kadınlar için bir onur olduğunu düşündüğünü söyleyerek “Bu başarıyı kadınların siyasal katılımını teşvik etmede büyük rol oynayan tüm siyasi partilerdeki tüm Faslı kadınlara ithaf ediyorum" dedi. El Hassani “Bu zafer büyük bir sorumluluk. Mecliste seçilmem için oluşan fikir birliği, bir sonraki aşamada halkın çıkarlarını korumayı kolaylaştıracağımıza anlamına geliyor” dedi.

Asalet ve Çağdaşlık Partisi’nden Hakim bin Şamaş,  Al-Hassani'yi zaferinden dolayı tebrik etti. Kendisine ve meclis üyelerine görevlerinde başarı ve kolaylıklar diledi. Ülkeye ve vatandaşlara hizmet edecek olan demokratik kazanımları pekiştirmek için katkılarını sunacaklarını ifade etti.

Editörün Seçimi

Multimedya