Afganistan'da şiddet sürüyor

Afganistan'da şiddet sürüyor

Salı, 29 Ekim, 2019 - 11:30
Afganistan Özel Kuvvetleri (Arşiv-EPA)
Kabil/Şarku’l Avsat

Afgan askeri yetkililer tarafından bugün yapılan açıklamada son 24 saat içerisinde beş vilayette düzenlenen hava saldırılarında en az 52 Taliban unsurunun öldürüldüğü duyuruldu.

Afganistan haber ajansı HAMA Press’in yetkililerden aktardığı haberinde, Zabul vilayetine düzenlenen hava saldırısında 30 silahlı unsurun öldüğü kaydedildi. Diğer hava saldırılarının da Kandahar, Daykundi, Gazni ve Paktiye'de gerçekleştirildiği bilgisi verildi.

Afgan yetkililerden yapılan açıklamada ayrıca ülkenin kuzeyindeki Cüzcan vilayetinde Taliban tarafından düzenlenen saldırıda en az 20 askerin öldüğü kaydedildi.

Alman haber ajansına göre Bölgesel Parlamento üyesi Muhammed Kerim ve Bölge Konseyi üyesi Abdulhay Hayat saldırı ile ilgili yaptıkları açıklamada Cüzcan'daki Akça bölgesindeki askeri üsse düzenlenen saldırı sırasında en az iki askerin de kaybolduğunu bildirdi.

Türkmenistan sınırındaki bölgelerde güvenlik durumu geçen aydan bu yana kötüleşti. Yetkililer, Taliban’ın Cüzcan vilayetinin merkezi Şibirgan dışındaki tüm bölgelerde aktif hale geldiğini aktardı.

Afganistan güçleri ve Taliban militanları arasındaki çatışmalar, ABD ile Taliban arasında şiddete çözüm bulma amacıyla yürütülen müzakerelerle eş zamanlı olarak sürüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya