NATO Afganistan konusunda kararlılığını koruyor

NATO Afganistan konusunda kararlılığını koruyor

Pazar, 27 Ekim, 2019 - 14:00
Brüksel/Abdullah Mustafa

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO’nun Afganistan konusundaki kararlılığını koruduğunu bildirdi.

Stoltenberg, NATO üyesi 29 ülkenin savunma bakanlarının Brüksel’de bir araya geldiği iki günlük toplantının ardından yaptığı açıklamada, “NATO, Afganistan konusunda kararlılığını koruyor. Afgan güvenlik güçlerini eğitim ve fonlarla desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

NATO desteğinin Afgan kuvvetlerini daha güçlü hale getireceğini, böylece uluslararası terörizmle savaşabileceklerini ve barış için koşullar oluşturabileceklerini söyleyen Stoltenberg ayrıca şu ifadeleri kullandı;

“Afganistan hükümeti ve halkıyla dayanışma içindeyiz. Afganistan’ın artık uluslararası terör gruplarının eğitim alabilecekleri, hazırlık yapabilecekleri ve ülkelerimize terör saldırıları planlayabilecekleri bir ülke haline gelmemesini sağlamak bizim çıkarımızadır. Bu nedenle, kendimizi korumak ve 11 Eylül 2001’de ABD’ye karşı olanlara benzer bir şey görmeyeceğimizden emin olmak için Afganistan’dayız” ifadelerini kullandı.

Afganistan’daki durum, NATO savunma bakanlarının Brüksel’deki tartışmalarının gündeminde üst sıralarda yer aldı.

NATO’nun barış görüşmelerini desteklediğini ifade eden Stoltenberg, "Afganistan'da barışı sağlamak için Taliban'ın istek göstermesi ve bazı tavizlerde bulunması gerekiyor" dedi.

Diğer yandan, AFP’nin haberine göre Taliban Sözcüsü Suheyl Şahin, Çin’in Pekin’de ‘Afganistan Konferansı’ yapılması yönünde çağrıda bulunarak, Afganistan’daki siyasi boşluğu doldurmak için harekete geçtiğini söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Pekin’in Afganistan'daki herhangi bir barış sürecine yardım etmeye ve kolaylaştırmaya hazır olduğunu dile getirdi.

Washington ise ‘Pekin Konferansı’ iddiasına ilişkin herhangi bir yorum yapmadı.

Taliban, Afgan otoritesinin meşruiyetini tanımıyor ve ‘ABD kuklası’ olarak tanımlayarak, onunla görüşmeyi reddediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya