Suriye'ye gitmeye çalışan Fas asıllı Fransız, vatandaşlıktan çıkarıldı

Suriye'ye gitmeye çalışan Fas asıllı Fransız, vatandaşlıktan çıkarıldı

Cuma, 25 Ekim, 2019 - 11:15
Fransız polis unsurları (Arşiv-AFP)
Paris/Şarku’l Avsat

Fransa hükümeti, 2015 yılında meydana gelen Charlie Hebdo saldırısının ardından birkaç gün sonra Suriye’ye gitmeye çalışan ve 2018 yılında 4 yıl hapis cezasına çarptırılan 23 yaşındaki Faysal Mesud’u vatandaşlıktan çıkardı.

Fransa resmi gazetesinde yayınlanan kararda, 23 Ağustos 1996 yılında başkent Paris’in yakınlarındaki bir bölgede dünyaya gelen Mesud’un Fransız vatandaşlığından çıkarıldığı kaydedildi. Dosyaya yakın bir kaynak, bu kişinin Fas ve Fransa olmak üzere iki vatandaşlığa sahip olduğunu söyledi.

Faysal Mesud ve beraberindeki iki kişi, Suriye’ye gitmek üzereyken yakalanırken, Mart 2018’de 4 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Mesud’a yöneltilen suçlamalar arasında, Ocak 2015’te Charlie Hebdo dergisi ve bir ticari dükkâna silahlı saldırı düzenlemenin bulunduğu ifade edildi.

Suriye’ye gitmek üzereyken yolculuğu, 20 Ocak’ta Türkiye’de geçirdikleri trafik kazasının ardından son bulan Mesud’un terör suçundan mahkûm edildiği belirtildi.

AFP’nin haberine göre, 2014 yılından bu yana bin 700 Fransız, DEAŞ saflarına katılmak için Irak ve Suriye’ye gitti. Fransa İçişleri Bakanlığı verilerine göre, terörizm suçlusu 13 kişi vatandaşlıktan çıkarıldı. Bunların 5’i 2015 yılında, geri kalanları ise 1996 ve 2016 yıllarında vatandaşlıktan çıkarıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya