Fas Başsavcılığı, İskandinav turistleri öldürenlerin idamını istedi

Fas Başsavcılığı, İskandinav turistleri öldürenlerin idamını istedi

Cuma, 25 Ekim, 2019 - 09:00
Sanıklar mahkemeye sıkı güvenlik önlemleri alında götürüldü (Şarku’l Avsat)
Rabat/Şarku’l Avsat

Fas Başsavcılığı, iki İskandinav turisti öldürmekle suçlanan üç asıl sanığın idam cezasını “onaylama ve yürütme” talebinde bulundu. Başsavcı, temyiz aşamasının altıncı duruşmasında, davada dördüncü asıl sanık olan Abdurrahim Hayali'nin ömür boyu hapis cezasına çarptırılmasını istedi. 33 yaşındaki Hayali, iki kurbanı takip ederek katillere eşlik ettiğini itiraf etmiş ancak cinayetten önce geri çekildiğini öne sürmüştü. Mahkeme ise nihai kararı vermeden önce sanığın savunmasını devam ettirmesi için duruşma tarihini 30 Ekim olarak belirledi. Geçtiğimiz Aralık ayında ülkeyi sarsan davanın artık sona ermesi bekleniyor.

Toubkal Dağı yakınlarında, tatil için Fas’a gelen Danimarkalı öğrenci 24 yaşındaki Louisa Vesterager Jespersen ile arkadaşı Norveçli arkadaşı 28 yaşındaki Maren Ueland’ın cesetlerine ulaşılmıştı. Olayın ardından Fas Polisi tarafından Marakeş'te yakalanan DEAŞ üyesi 4 kişiden Abdussamed el-Cud, Yunus Uziyad ve Reşid Afati olmak üzere 3'ü mahkemenin verdiği kararla idam cezasına mahkum edilmişti. Diğer sanıklar ise 5 yıldan müebbede kadar değişen hapis cezalarına çarptırılmıştı. Bunlardan biri de 20 yıl hapis cezasına çarptırılan İspanyol-İsviçre’li Kevin Zoller-Guervos ile 25 yaşındaki Kevin daha sonradan Müslüman olmuş ve Fas’ta yaşıyordu.

Yaşları 20 ile 50 arasında değişen diğer 20 sanığın “terörist hücre oluşturmak, terörizmi övmek ve bir suçu ihbar etmemek” suçlarından beş ila otuz yıl arasında hapis cezası almalarını istedi. Ancak bu sanıkların çoğu aleyhlerindeki suçlamaları reddetti.

Cinayetle ilgili terör hücresi üyelerinin planladığı terörist eylemlerin ciddiyetine değinen Fas Başsavcısı, söz konusu kişilerin Marakeş'teki yabancı turistleri, kiliseyi, sinagogu ve güvenlik güçlerini hedef almaya karar verdiklerini doğruladı.

Diğer yandan avukat İzzeddin Kabbac, Norveçli kurban ailelerine verilen tazminatın 2 milyon dirhemden (yaklaşık 200 bin dolar) 5 milyona (yaklaşık 500 bin dolar) yükseltilmesini talep etti. Kabbac’ın ifade ettiğine göre Maren’in ailesi, bu tazminatı aşırılık yanlısı fikirlerle mücadele eden El-Fakide adlı bir kuruma bağışlayacak.

Danimarkalı turistin aile avukatları ise sanıkların ödeyemeyeceği gerekçesiyle Fas devletinden bir milyon dolar tazminat istedi. Ancak Başsavcılık bu talebi reddetti.


Editörün Seçimi

Multimedya