Nahda hükümeti paylaşacak kimseyi bulamıyor

Nahda hükümeti paylaşacak kimseyi bulamıyor

Cuma, 25 Ekim, 2019 - 07:00
Tunus başkentindeki Nahda hareketi destekçileri (Getty)
İstanbul/Şarku’l Avsat
Necmeddin Akkari*

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said’in bu hafta sonuna kadar parlamentoda en fazla sandalyeye sahip parti olan Nahda Hareketi’nin Lideri Raşid Gannuşi’yi Anayasa’ya uygun olarak yeni hükümeti kurmak için birini seçmekle görevlendirmesi bekleniyor.

Nahda, hükümeti kurma aşamasına büyük bir endişe içinde giriyor. Nahda hareketi, parlamentoda yönetmek istediği hükümete güven verme sürecine öncülük edebilecek büyük bir bloğa sahip değil. Ayrıca, yeni parlamentoda önemli sayıda sandalyeye sahip olan taraflar onlarla müttefik olmayı (Tunus'un Kalbi, Yaşasın Tunus, Özgür Anayasa Partisi ve Rahmah Partisi)  veya Nahda liderliğindeki bir hükümete katılmayı reddetti. Demokratik Akım ise Adalet, İçişleri ve İdari Reform bakanlıklarının kendisine verilmesi veya Başbakan’ın cumhurbaşkanı tarafından seçilen bağımsız bir kişi olmasını şart koştu.

Nahda, Başbakanlık konusunda ısrarcı davranıyor ve müzakereye açık olmadığını söylüyor. Bu bir anayasal hak ve halkın oy sandıkları aracılığıyla bunu müzakere edebilir. Nahda Hareketi’nin Şura Meclisi Başkanı Abdulkerim el-Haruni, “Başbakan’ın parti içinden olması ve hükümeti yönetmek Nahda’nın hakkı, bu açık ve tartışma kabul etmeyen bir konu” dedi.

Öte yandan Nahda’nın liderlerinden ve Gannuşi’nin damadı olan Refik Abdusselam, öne çıkan isimler arasında yer alıyor. Abdusselam yaptığı basın açıklamasında şu ifadeyi kullandı: “Hükümeti kurma konusunda bir takım zorluklar var. Onay ve çalışmaların güvence altına alınması için parlamenter bir kararlılığa ihtiyacımız var.”

Abdusselam, ayrıca müzakere çemberinin Onur İttifakı, Rahmet Partisi, Halk Hareketi, Yaşasın Tunus, Demokratik Akım ve bağımsızları kapsayacak şekilde genişletilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Nahda’nın öne çıkan isimleri

Nahda Hareketi, hükümeti yönetmek için bazı liderlerini öneriyor. Diğer taraflarla müzakere kuruluna başkanlık edecek olan Gannuşi’nin kendisi önerilen isimlerin başında yer alıyor. Ancak Gannuşi bu öneriyi kabul etmeyecek ve görevi hükümete 14 Mart 2013 - 29 Ocak 2014 tarihleri ​​arasında başkanlık eden Ali el-Arid, Troyka hükümetinde Adalet Bakanı olan Nureddin el-Bahiri veya partinin Genel Sekreteri ve 2014 seçimlerinden sonra çeşitli bakanlıklarda görev yapan Ziyad el-Azari’ye verecek. 22 Ekim Salı günü, Mosaique FM’e yaptığı açıklamada, “Başbakanlık için hareket tarafından belirlenen isimler hakkında konuşmak için çok erken” diyen Azari aralarında kazanması en muhtemel isim olarak görülüyor.

Hükümet ekibinin kurulmasına yönelik istişarelerin devam ettiğini ve halen başlangıç ​​aşamasında olduklarını belirten Azari, “Ülke zor durumda ve daha fazla gerginliği kaldıramaz. Herkes ciddi ve sorumlu olmalı” ifadelerini kullanmıştı.

Çoğunluk reddediyor

Nahda hareketinin, aralarında Halk Hareketi’nin de bulunduğu yönetimde anlaşma ve ortaklık kurmak istediği partilerin büyük bir çoğunluğu ittifakı reddediyor. Halk Hareketi Genel Sekreteri Zuheyr el-Mağzavi, hükümet başkanlığı konusundaki ısrarı nedeniyle Nahda hareketi tarafında yönetilen bir hükümete ortak olmayacaklarını açıkladı.

Mağzavi, ülke ve siyasi arenanın Cumhurbaşkanı’nın seçen halk iradesinden yararlanmaya ihtiyacı olduğunu söyledi. Başkanın bir hükümet kurma sürecindeki denetiminin gelecekte çalışmalarını kolaylaştıracağını ve projelerine halk desteği bulacağına dikkat çekti.

Zuheyr Mağzavi, yaptığı basın açıklamasında Nahda’nın denen başarısızlığa uğramış parti olduğunu söyledi.

Öte yandan İslami Rahmet Partisi, Nahda ile ittifak kurmayı reddetti. Partinin Genel Sekreteri Said el-Ceziri, partisinin hükümet kurmak istemediğini, seçmenleri milletvekillerini muhalefet yapmak için seçtiklerini ifade etti. Ceziri, “Hükümete katılmakla ilgilenmiyoruz. Görevimiz denetim ve biz muhalefette kalacağız. Nahda ile müttefik olmayacağız” dedi.

Buna karşılık, Demokratik Akım, Nahda ile pazarlık etmeyi de yeni hükümete katılmayı da reddetmedi. Demokratik Akım Lideri Gazi eş-Şuvaşi, yaptığı açıklamada yeni hükümetin kurulmasına ilişkin bütün müzakerelere hazır olduklarını ancak şartlarına sadık olduklarını da söyledi.

Şuvaşi’nin açıklamasına göre adalet, içişleri ve idari reform olmak üzere 3 bakanlığın kendilerine verilmesi şart koşuldu. Ayrıca milletvekillerinin hükümet başkanı Nahda hareketinden olan bir hükümete oy vermeyeceklerini ifade etti.

Bir diğer taraftan, Nahda’nın müttefiki olan ve Yusuf Şahid’in liderliğindeki Yaşasın Tunus Partisi Genel Sekreteri Selim el-Azabi, Hareket ve liderinin hükümeti kurmakla ilgilenmediğini söyledi.

Azabi, resmi Facebook hesabından yaptığı açıklamada, “Yaşasın Tunus Hareketi’nin tek umudu, yeni hükümetin ışığı en kısa sürede görmesi ve böylece sorumluluklarını tam olarak üstlenebilmesi” ifadelerini kullandı.

Beklenen başarısızlık

Gözlemciler, Nahda'nın parlamentodaki ortaklarıyla güçlü bir şekilde pazarlık yaptıklarına inanıyor. Sandalye sayısı 51 sandalyeyi geçmese de yasama seçimlerini tekrar yapmakla tehdit ettiklerini söylüyor. Taviz vermek istemiyor. Bu hükümetinin güvenoyu alamayıp 109 olması gereken oy çoğunluğunun sağlayamamasına neden olabilir.

Analistler, Nahda'nın, yasama seçimlerinde birinciliği kazanmasına rağmen, parlamentonun güvenini kazanma konusunda iki kez başarısız olursa, Cumhurbaşkanı Kays Said, Tunus'un Kalbi, Özgür Anayasa, Halk Hareketi ve bağımsız milletvekillerinde dahil olacağı bir hükümetin kurulmasını sağlayabileceğini ifade ediyor. Bu durum gerçekleşirse, Nahda, mecliste ve hükümette izole edebilir.

  • *Bu analiz Şarku'l Avsat tarafından Independent Arabia'dan çevirilmiştir.


Editörün Seçimi

Multimedya