Kuzey Koreli yetkili: Trump ve Kim arasındaki ilişki ‘özel’

Kuzey Koreli yetkili: Trump ve Kim arasındaki ilişki ‘özel’

Perşembe, 24 Ekim, 2019 - 11:00
ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un Singapur zirvesinde (AFP)
Pyongyang-Washington/Şarku’l Avsat
Kuzey Koreli üst düzey bir yetkili, ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasındaki ilişkinin özel olduğunu belirtti.

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA'nın haberine göre, Dışişleri Bakanlığı Danışmanı Kim Kye Gwan, yaptığı açıklamada, Trump ile Kim Jong-un arasında yakın bir ilişki olduğunu, iki liderin birbirine güven ve saygı duyduğunu söyledi.

Danışman açıklamasına, “Başkan Trump'ın siyasi yargı ve niyeti bir yana, Washington siyasi çevreleri ve ABD yönetiminin Kuzey Kore politikasına yön verenler, Soğuk Savaş zihniyeti ve ideolojik ön yargıyla hareket ederek Kuzey Kore'ye karşı sebepsiz yere düşmanlık besliyor” şeklinde devam etti.

Analistler, Pyongyang’ın, Washington’un yaptırımları kaldırmasının Kuzey Kore’nin füze denemelerine son vermesine bağlı olduğunu bildiğini ifade ederken, Kim Kye Gwan’ın bu açıklamalarının ise, Trump ile nükleer program konusunda doğrudan anlaşma yapmayı gösteren bir işaret olabileceğini iddia etti.

Analistler, Kuzey Kore’nin nükleer dosyadaki görüşmelerde çeşitli tavizler alabilmek adına Kim ile Trump arasındaki ilişkileri kullanmaya çalıştığını düşünüyor. Pyongyang, Trump’ın “olağanüstü cesaretine” övgüde bulunurken, Washington’un yılsonuna kadar ‘yeni bir duruşla’ Kuzey Kore ile masaya oturmasında ısrar ediyor.

Kuzey Kore, Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılmadan ABD yaptırımlarının kaldırılmayacağını biliyor ve bu yüzden Trump ile doğrudan pazarlık istiyor. Seul’deki Dongguk Üniversitesi’nde Kuzey Kore çalışmaları profesörü olan Koh Yu-hwan konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’nin, ABD’ye, inisiyatif almadığı sürece müzakerelerin başarısız olacağını belirten bir mesaj gönderdiğini belirterek, Pyongyang’ın şuan için bir dönüm noktasında olduğunu ifade etti.

İki lider geçtiğimiz yıl Singapur’da düzenlenen zirvede Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması için anlaşma imzalamıştı. Görüşmeler, geçtiğimiz Şubat ayında Hanoi’de düzenlenen başarısız bir zirvenin ardından durdu. Pyongyang, bu ayın başlarında İsveç’teki son görüşmelerin başarısız olduğunu açıkladı.

Editörün Seçimi

Multimedya