Lübnan ordusundan protestoculara güvence

Lübnan ordusundan protestoculara güvence

Çarşamba, 23 Ekim, 2019 - 14:00
Lübnan ordusu, başkent Beyrut'un yakınındaki Dbaye bölgesinde yolları açmaya çalışıyor (AFP)
Beyrut/Şarku’l Avsat
Lübnan’ın farklı bölgelerinde yaşanan protestolar 7. gününe girerken, Lübnan ordusu, kapatılan yolları açma girişimleri sırasında yaşanan çatışmaların ardından göstericilere korunma güvencesi verdi.

Lübnan ordusunun resmi Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamada, kapalı yolları açma girişimlerinin, vatandaşların tıbbi, gıda, yakıt ve diğer malzemeler gibi temel gereksinimlerine erişimini kolaylaştırmayı amaçladığı belirtildi.

Söz konusu açıklamada, “Ordu, haklı yaşam taleplerinizde sizin yanınızda duruyor, ancak ifade özgürlüğü ve barışçıl gösterilerin, yolları kapatmak, vatandaşları kısıtlamak ve halkı isyan ettirmek için kullanılmasını engelleme konusunda kararlı. Son birkaç gün içinde vatandaşlar arasında çatışmayı önlemek için ilgili tüm taraflarla iletişim kurmak için her türlü çaba yürütüldü” denildi.

Lübnan ordusu, ayrıca şu ifadelerle protestoculara güvence verdi;

“Askerlerimiz, barışçıl hareketlerini devam edebilmenizi sağlamak ve bu hassas aşamada sizi korumak için günün her saatinde Lübnan topraklarında konuşlandırılıyor.”

Hükümetin, daha önce benzeri görülmemiş ekonomik reform paketini dün onaylamasına rağmen protestolar devam ediyor.

Başbakan Saad Hariri, geçtiğimiz Pazartesi günü, Bakanlar Kurulu’nun gayrisafi yurt içi hasıladaki (GSYİH) açığı yüzde 0.6’ya çekmeyi öngören ve yeni vergi içermeyen 2020 bütçesini onayladığını açıklamıştı.

Hükümetin mevcut ve eski bakanlar ile milletvekillerinin maaşlarında yüzde 50'lik kesinti yapılmasını onayladığını söyleyen Hariri, Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu kurulması sözü de vermişti.

Gösteriler giderek büyürken, protestocular, insanların işe ve okula gitmelerini engellemenin yanı sıra genel grevi dayatmak için Beyrut ve diğer bölgelerdeki ana yolları kapattı.

Bu durum, büyük bir trafik sıkışıklığına neden olurken, Lübnan ordusu, başkent Beyrut ve banliyölerinde bazı yolları zorla açmaya çalışıyor.

Protestocuların talepleri arasında eğitim ve sağlık hizmetleri ile emekliliğin güvence altına alınması, işsizlik probleminin çözülmesi, dolar kurunun sabitlenmesi, hükümetin istifa etmesi ve rejimin devrilmesi yer alıyor.

Editörün Seçimi

Multimedya