Kuzey Kore kargo gemisinin mülkiyeti ABD'ye verildi

Kuzey Kore kargo gemisinin mülkiyeti ABD'ye verildi

Çarşamba, 23 Ekim, 2019 - 08:15
Kuzey Kore'ye ait kargo gemisi Wise Honest (AFP Arşivi)
Washington/Şarku’l Avsat
New York Mahkemesi, uluslararası yaptırımları ihlal ettiği için ABD tarafından el konulan Kuzey Kore kargo gemisinin mülkiyetini dün resmi olarak ABD’ye verdi.

AFP’nin haberine göre, geçtiğimiz yıl 3 milyon dolar değerinde kömür taşımacılığı yaparak uluslararası yaptırımları ihlal ettiği için Kuzey Kore'ye ait kargo gemisi Wise Honest’a Endonezya sularında el konulmuştu. Gemi daha sonra ABD yetkililerine teslim edildi.

ABD Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan açıklamaya göre, Güney New York'taki mahkeme, geminin mülkiyetini Washington'a verdi. Hazine Bakanlığı ise geminin "elden çıkarılmasını" istedi.

Adalet Bakan Yardımcısı John Demers, konu hakkında yaptığı açıklamada, “El koyma kararı, yaptırımları ihlal eden Kuzey Kore gemisi Wise Honest’ın ilerleyişine son verdi” ifadelerini kullandı.

ABD Sahil Güvenlik Güçleri, bu ayın başlarında açık artırmaya çıkarılan geminin satış işlemlerinin başladığını duyurdu.

Wise Honest, demir attığı Amerikan Samoası’nın başkenti Pago Pago limanından bir römorkör tarafından çekilerek yeni alıcısını beklemeye başlamıştı.

Kargo gemisi Wise Honest, 24 mürettebatıyla birlikte Endonezya'da alıkonulmuştu. Pyongyang ise geminin ele geçirilmesini protesto etti ve geri verilmediği takdirde ciddi sonuçlar doğurabileceği konusunda ABD’yi uyardı.

Kuzey Kore, nükleer ve balistik füze programları geliştirdiği gerekçesiyle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından onaylanan bir dizi yaptırıma tabi tutuluyor.

Editörün Seçimi

Multimedya