Trump'tan Beyaz Baretliler'e 4.5 milyon dolar yardım

Trump'tan Beyaz Baretliler'e 4.5 milyon dolar yardım

Çarşamba, 23 Ekim, 2019 - 06:45
Suriye'nin İdlib kentindeki bir Beyaz Baretliler üyesi (AFP)
Washington/Şarku’l Avsat
ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Baretliler olarak bilinen Sivil Savunma birliğine 4.5 milyon dolar yardım sağlama kararını onayladı.

Beyaz Saray sözcüsü Stephanie Grisham tarafından yapılan açıklamada, Trump'ın Beyaz Baretliler olarak bilinen Sivil Savunma birliğine 4.5 milyon dolar yardım sağlamayı kabul ettiği kaydedildi.

Açıklamada, “Dün, Başkan Donald Trump, Birleşik Devletler adına önemli ve değerli çalışmalarını sürdürmesi için Suriye Sivil Savunması'na doğrudan destek olarak 4.5 milyon dolar ayırdı. Suriye'deki 8 yıllık ihtilaf süresince, SCD birçok etnik ve dini azınlıklar dahil 115 binden fazla kişiyi kurtardı. ABD, müttefiklerimizi ve ortaklarımızı Suriye Sivil Savunması'na olan desteğimiz konusunda ve sivilleri dini ve etnik azınlıklar ile Suriye çatışmasının diğer masum kurbanlarını koruma çabalarımızda bize katılmaya teşvik ediyor” denildi.

Karar, Trump'ın ABD birliklerini Suriye'nin kuzeyinden çekerek, Türkiye'nin Washington'un müttefiki YPG'ye yönelik askeri bir harekat düzenlemesinin ardından ABD Başkanı'na yönelik yapılan sert eleştirilerin ardından geldi.

Editörün Seçimi

Multimedya