Franco’nun mezarı Şehitler Vadisi'nden taşınıyor

Franco’nun mezarı Şehitler Vadisi'nden taşınıyor

Salı, 22 Ekim, 2019 - 12:45
Diktatör Francisco Franco
Diktatör Francisco Franco
İspanya hükümeti dün, 1975’te toprağa verilen Francisco Franco’nun kalıntılarının taşınacağını duyurdu. İktidardaki Sosyalist Parti, Franco’nun kalıntılarını uzun süredir başkent Madrid’deki Şehitler Vadisi'ndeki anıt mezardan çıkarmak istiyordu.

Reuters haber ajansına göre 1936 - 1939 yılları arasında süren iç savaşta ölen yaklaşık yarım milyon kişi bu vadide yatıyor.

Franco’nun ailesi ise kalıntıların taşınmasının engellenmesi için yasal işlem başlattı. Yüksek Mahkeme geçen ay ailenin açtığı davayı reddetmişti.

Hükümet planının uygulanmaya başlanacağını belirttiği açıklamasında yer değiştirmenin gününü ve saatini açıkladı. Açıklamada Franco’nun ailesinin yerel saat 10:30’da Şehitler Vadisi'ndeki anıt mezardaki kiliseden devredileceği ve işleme sadece ailesinin katılacağı bildirildi.

Diktatör Franco’nun kalıntılarının Madrid’in kuzeyine, eşinin yanındaki mezarlığa defnedilmesi bekleniyor.

Şehitler Vadisi'ndeki anıt mezarda çoğu “Cumhuriyetçi” olan ve iç savaşta ölen yaklaşık 35 bin kişi yatıyor. Cesetler, yakınlarından izin alınmaksızın Franco yönetimindeki devlet mezarlığına gömülmüştü.

Diktatör Franco’nun kalıntıların taşınma işleminin medya ve halk tarafından izlenilmesine izin verilmiyor.

Geçen hafta El Mundo gazetesinde yayınlanan bir ankette, vatandaşların yüzde 43’ü diktatör Franco’nun kalıntılarının Şehitler Vadisi'ndeki anıt mezardan taşınması gerektiğini savunurken yüzde 35’i ise aksi yönde oy kullandı. Konu halen ülkede tartışılmaya devam ediliyor.

Editörün Seçimi

Multimedya