Dark Web’teki pedofili sitesi soruşturmalarında yüzlerce gözaltı

Dark Web’teki pedofili sitesi soruşturmalarında yüzlerce gözaltı

Salı, 22 Ekim, 2019 - 12:45
Dark Web, internetin bir köşesinde barınan ve organize suç grupları tarafından kullanılan bir kara deliktir (Getty)
İstanbul/Şarku’l Avsat
*Clark Mindock

‘En karanlık ağ’ olarak tanımlanıp pedofiliye teşvik eden ‘Welcome to Video’ adlı internet sitesine ilişkin soruşturmalarının ardından dünya genelinde yüzlerce şüpheli gözaltına alındı.

ABD’nin başkenti Washington savcılığı tarafından hazırlanan 18 sayfalık iddianameye göre, şuan kapatılmış olan internet sitesinde bebek ve çocuklara karşı yasa dışı cinsel eylemlerin gösterildiği 200 bini aşkın video bulunuyordu. Bu videoların, Bitcoin piyasasına 730 bin doları aşan 7 bin 300 kripto para birimi işlemi sağladığı ortaya çıktı.

ABD Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) talebine binaen İngiltere Ulusal Suç Ajansı’nın (NCA) başlattığı soruşturmalar sonucunda gerçekleşen gözaltılar İngiltere, İrlanda, ABD, Almanya, İspanya, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Çek Cumhuriyeti ve Kanada dâhil olmak üzere 38 farklı ülkeye uzandı. FBI’ın İngiltere'deki partner kuruluşu NCA, gözaltıları gerçekleştirmek için yıllar süren çalışmalar yürüttü.

NCA, siteyi ilk olarak jeofizikçi Dr. Matthew Falder’ın soruşturması sırasında keşfetti. Söz konusu soruşturmada Falder, 2017’de işlediği 137 farklı suçu itiraf etmişti. 25 yıllık hapis cezası alan Falder’ın suçları arasında çocuk istismarına teşvik etmek, yeni doğmuş bir bebeğin cinsel istismarının görüntülerini paylaşmak gibi suçlar bulunuyor.

İngiltere tutuklanan yedi kişi arasında, daha önce beş yaşındaki bir çocuğa cinsel saldırıdan 22 yıl hapis cezasına çarptırılmış olan, söz konusu sitede ise 3 yaşındaki bir kız çocuğunu istismar ettiği görülen 26 yaşındaki Kyle Fox da bulunuyor.   

Kolombiya'daki ABD’li avukat Jessie Liu, bir basın toplantısında çocuklara karşı cinsel istismar suçu işleyenlere hitap ederek “Teknolojinin arkasına saklanmaya çalışıyor olabilirsiniz. Ama sizi bulacağız ve tutuklayıp yargılayacağız” ifadelerinde bulundu.

Başlangıcı Haziran 2015’e kadar uzanan ‘Welcome to Video’ sitesini, 23 yaşındaki Güney Kore vatandaşı Jung Woo-sun kurdu. Jung, pedofili ile ilgili suçlamalar sebebiyle ülkesinde 18 aylık hapis cezasına çarptırıldı. Site Mart 2018’de ABD makamları tarafından kapatıldı.

Yetkililer, sitede bulunan videoların çoğunun Ulusal Kayıp ve İstismara Uğramış Çocuklar Merkezi (ICMEC) tarafından daha önce bilinmediğini ifade etti. ICMEC, ABD Kongresi tarafından kayıp çocukları arayıp çocuk istismarı ile mücadele etmek için kurulan, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

ABD Gelirler Dairesi (IRS) Ceza Soruşturma Birimi (CID) Başkanı John Fort da konuyla ilgili “Çocukları istismar eden siber suçun büyüklüğü dehşete düşürücü ve iğrenç” ifadelerinde bulundu.

Kimliklerini gizleyen kullanıcıların Tor web tarayıcısı üzerinden erişebildikleri Dark Web’te bulunan ‘Welcome to Video’ suç sitesi, çocuk istismarından kar elde etmek için Bitcoin’i kullanan ilk sitelerden biriydi.

Dedektifler, Bitcoin nakit işlemleri sayesinde Jung Woo-sun ve daha yüzlercesini takip edebildiklerini açıkladı.

Dark Web, kişisel adreslere ulaşılması ve izlenmesini zorlaştırmak ve belirli nitelikteki verilere erişenlerin kimliğini gizlemek için kurulan bir nevi internetin karanlık, illegal yüzü.

*The Independent

Editörün Seçimi

Multimedya