Irak AB'den terörle mücadelede destek istedi

Irak AB'den terörle mücadelede destek istedi

Salı, 22 Ekim, 2019 - 12:00
ABD’nin Suriye’den çekilen askeri konvoyu, 20 Ekim’de Irak’ın Kürdistan bölgesindeki Duhok vilayetinde (Reuters)
Bağdat/Hamza Mustafa
Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih ve Başbakan Adil Abdulmehdi, Avrupa Birliği’ne (AB) terörle mücadelede daha ciddi bir duruş sergileme çağrısında bulundu.

Salih, 21 Ekim’de ABD askerilerinin Suriye’den geri çekilmesi sonrasında terörle mücadele etmede uluslararası destek seferber etmek amacıyla bölge turu kapsamında Irak’ı ziyaret eden Norveç Başbakanı Erna Solberg’i kabul etti.

Irak Cumhurbaşkanı Salih, Solberg’e “Irak, bölgede güvenlik ve istikrar sağlamak, gerginlikleri hafifletmek, bölgesel ve uluslararası barış fırsatlarını baltalayan tırmanışı önlemek için kardeşleri ve dostlarıyla çalışmak için sabırsızlanıyor” ifadelerini kullandı. Berhem Salih, “Suriye sorununa dış müdahalelerden ve askeri operasyonlardan uzak bir çözüm bulunması, Suriye’nin kuzeyindeki Türk saldırısı dolayısıyla yerinden edilenlere ve mültecilere acil destek sağlanması” çağrısında bulundu.

Öte yandan Başbakan Adil Abdulmehdi, Norveçli mevkidaşıyla düzenlediği ortak basın toplantısında, Irak’ın teröre karşı uluslararası desteğe ihtiyacı olduğunu belirtti. Abdulmehdi, “Teröre karşı kazanılan zafer, terörist grupların bölgeden dünyadaki diğer ülkelere geçişini engelliyor” dedi. Irak Başbakanı, “Irak, terörle mücadelede desteğe ve devletlerin egemenliğini ve bağımsızlığını korumak için stratejik ilişkilerinde işbirliğine ihtiyaç duyuyor” şeklinde konuştu.

Norveç Başbakanı ise terörle mücadelede Irak ile ortaklığa bağlılığını yineledi.

Suriye ve bölgedeki çatışmaların sona ermesi için gerekli çözümleri ele aldıklarını belirten Erna Solberg, “Barış ve adalet, ülkedeki toplumsal ve ekonomik kalkınmanın temelidir” dedi.

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’nin ofisi de ABD kuvvetlerinin Suriye’den Irak’ın Kürdistan bölgesine çekilmesinin hükümetle koordinasyon dahilinde olduğunu açıkladı. Ofisten kaynaklar yaptıkları açıklamada, Abdulmehdi’nin ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Matthew Toller ile konuyu görüştüğünü belirterek, ABD’nin hiçbir kuvvetinin Irak’ın rızası olmadan ülkeye giremeyeceğini söyledi.

Reuters’un haberine göre ABD kuvvetleri, Duhok vilayetindeki Suheyle geçici aracılığıyla ülkeye girecek. Ajans ayrıca, 100’den fazla aracın, Irak- Suriye sınırı aracılığıyla Kürdistan bölgesine geçtiğini açıkladı.

Aynı zamanda Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrolü altındaki cezaevlerinin kontrolü sağlanmazsa DEAŞ’ın yeniden geri dönebileceğine dair Irak’ın endişeleri artıyor. Öfkeli halk protestolarının neden olduğu siyasi krizlerle birlikte, bazı DEAŞ unsurlarının 2014 yılı senaryosunun yeniden yaşanması girişimleri çerçevesinde Ninova’ya girdiği yönünde söylentiler yayılırken, Ninova Valisi Mansur el-Merid de bu iddiaları yalanladı. Vali, yaptığı yazılı açıklamada, “DEAŞ teröristlerinin bölgeye girdiği yönünde dolaşan bilgiler doğruyu yansıtmamaktadır. DEAŞ’ın hiçbir şekilde Ninova’da varlık göstermesine izin vermeyeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Aynı şekilde Cumhuriyet Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Dr. Mutez Muhiddin, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “ABD ve Irak hükümetleri arasında Suriye’de ABD kuvvetlerinin Irak’a geçişi de dahil örtülü bir anlaşma var. Irak’ın batısındaki üslere en yakın noktanın, özellikle de şu anda en büyük ABD üssü olan Ayn el-Esed olduğu biliniyor” dedi. Muhiddin, “Suriye’den Kürdistan bölgesine geçecek olan yerinden edilmiş Kürtleri koruma hususunda Irak ve AB ile anlaşma sağlanan bir ABD projesi mevcut” ifadelerini kullanarak, son günlerde DEAŞ’a mensup unsurların Ninova ovasına sızdığına dair söylentilerin dolaştığına da dikkati çekti.

Öte yandan Ulusal Güvenlik Profesörü Dr. Huseyin Alavi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, ABD kuvvetlerinin, Irak hükümeti ve Ortak Harekat Komutanlığı bilgisi dahilinde Irak’a gireceğini belirtti. Alavi, “Suriye’deki durum, ABD açısından zordu. Irak’ın dost canlısı bir ülke olması dolayısıyla Başbakan Adil Abdulmehdi’nin onayı sonrasında ‘bu kuvvetleri transfer etmek için lojistik destek faaliyetlerine ev sahipliği yapmak veya Irak kuvvetlerini eğitmeleri için Irak makamlarının onayı sonrasında bu kuvvetleri kullanmak’ mümkün” değerlendirmesinde bulundu.

Editörün Seçimi

Multimedya