Hariri'den hükümet reformlarına onay

Hariri'den hükümet reformlarına onay

Salı, 22 Ekim, 2019 - 12:00
Beyrut/Şarku’l Avsat
Lübnan’da dün düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısında İlerici Sosyalist Partisi bakanları ve Güçlü Lübnan Bloğu’ndan Enerji Bakanı Neda Bustani ile Devlet Bakanı Salim Jreissati’nin yüksek ses tonuna rağmen tartışmalar kontrollü bir biçimde gerçekleşti. Sosyalist iki Bakan ise sunulan reforma paketinin tamamını onaylamaktan kaçındı. İtirazlarda bulunan bakanlardan Ekrem Şuheyb ve Vail Ebu Faur oturumdan ayrılırken hükümetten çekilmediklerini ve bir sonraki oturumuna katılacaklarını açıkladı.

Şarku’l Avsat’ın kaynaklardan edindiği habere göre Dışişleri Bakanı Cibran Basil, Baabda Sarayı'nda düzenlenen ve 2020 bütçesinin onaylandığı toplantıda sessiz kaldı. Toplantıda Sosyal Rehabilitasyon ve Kadın'dan Sorumlu Devlet Bakanı Violette Safadi’in yanı sıra önceki gün Lübnan Kuvvetleri Partisi'nden istifa eden 4 bakan ise yer almadı.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn  Bakanlar Kurulu oturumunda yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Meydanlardaki manzara halkın acısını gösteriyor ancak yolsuzluk suçlamasına herkesi dahil etmek haksızlık olur. Bu nedenle halihazırda bakanlık görevinde bulunan veya gelecekte bakanlık makamına oturacak olan herkesin banka hesap gizliği kaldırılmalı.”

Cumhurbaşkanı, oturumdan önce Başbakan Saad Hariri ile de baş başa bir görüşme gerçekleştirdi.

Hizbullah kanadından Gençlik ve Spor Bakanı Muhammed Fneyş artan gerginlikte sakinliğini korumaya çalışırken Bakanlık kaynakları, Salim Jreissati’nin protestoculara yönelik insanların fikirlerini ifade etme hakkı olduğunu söyledi ancak Özgür Vatansever Hareketi’nin maruz kaldığı yolsuzluk suçlamalarına da atıfta bulundu. Bakan açıklamasında protesto gösterilerinde suçlamalara maruz kaldıklarını belirterek bu kampanyaların ardındaki isimlerden bahsedilmesinin öneminin altını çizdi.

Sosyalist bakanların müdahalesi ise göz çarptı. Şarku’l Avsat’a konuşan kaynaklar iki bakanın önceki gün Hariri tarafından sunulan reform paketi konusunda çekinceye sahip olduğunu söyledi. Açıklamada hükümet katkısının bin 800 milyar liradan (1,2 milyar dolardan) bin 500 milyar riyale (1 milyar dolar) düştüğü elektrik dosyası dahil olmak üzere onaylanan bütçe paketinde Özgür Vatansever Hareketi bakanlarıyla yapılan görüşmelerde tansiyon yükseldi. Kaynaklar, Enformasyon Bakanlığı ve bazı kamu kurumlarının kapatılması ile ilgili sorunlar olduğuna değindi.

Hariri bu konu ile ilgili olarak bakanlığın kaldırılması ile ilgili bir yasaya gerek olmadığını çünkü bunun bakanlık beyanında bulunduğunu açıkladı. Açıklamada, sosyalistlerin bazı kamu kuruluşlarının kapatılmasına karşı çıkmadığı ancak kaldırma veya birleştirilme için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğu aktarıldı.

Elektrik dosyasında iki bakan reform paketinde üretim tesislerinin bağlanması konusunda sunulan vizyona işaret ederek ihale yönetiminin şartlarının bilinmediğini kaydetti. Enerji Bakanı Neda Bustani, bakanlık tarafından sunulan çalışmada hazır bulunduğunu söyledi.

Kaynaklar, sosyalist kanadın derhal elektrik, iletişim ve havacılık oluşumu için baskı yaptıklarını ve yasaların değiştirilmesinden sonra değişikliklerin yapılması gerektiğini vurguladıklarını aktardı.

Büyükelçilik, konsolosluk ve askeri ataşelerin azalmasına konusunu da elen alan sosyalist bakanlar, gerekli olanların korunması, yardım konusunda Lübnan ordusu ile iş birliği yapan elçiliklerin de var olması gerektiğine dikkati çekti. Hariri bu dosya için Dışişleri Bakanlığı’nın çalışması talimatını verdi.

Bankalar konusunda itiraz gelmezken iki sosyalist bakan ekonomik değerlere dikkat çekti. İşgale son verilmesi önerisinde bulundukları ekonomik belgeye dayanarak deniz mülkleri dosyasına itiraz ettiler.

Ayrıca Enformasyon Bakanlığı’nın en geç 30 Kasım tarihinde kaldırılmasına karar verildi.

Ayrıca Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn da dün Başbakan Saad Hariri’nin 2020 bütçesine yönelik reform paketini onayladı.

Editörün Seçimi

Multimedya