Facebook Rusya kaynaklı birçok Instagram hesabını kapattı

Facebook Rusya kaynaklı birçok Instagram hesabını kapattı

Salı, 22 Ekim, 2019 - 09:45
Instagram logosu (Reuters)
Kaliforniya/Şarku’l Avsat
Facebook, Rusya tarafından yönetilen ve 2020 ABD başkanlık seçimlerine ilişkin kamuoyu oluşturmaya çalıştıkları tespit edilen çok sayıda Instagram hesabını kapattı. Hesapların, Virginia ve Florida gibi ABD eyaletlerinde yaşayanlara aitmiş gibi gösterildiği ancak Rusya’dan yönetildiği belirtildi.

Şirket, ayrıca kapatılan Instagram hesapları arasında İran kaynaklı üç ağın da bulunduğunu bildirdi.

Facebook’un açıklamasına göre söz konusu Rus hesaplarının, Washington’ın Moskova tarafından 2016 ABD başkanlık seçimlerine müdahale amacıyla kullanıldığını iddia ettiği Rusya İnternet Araştırma Ajansı (IRA) ile bazı bağlantıları bulundu.

Facebook Siber Güvenlik Politikaları Direktörü Nathaniel Gleicher, "Bu operasyonun büyük ölçüde ABD'deki kamusal tartışmaları hedeflediğini ve ABD'de çoğu zaman ihtilaflı ve bölünmeye yol açan meselelere odaklandığına inanıyoruz. Böylelikle seçim için önemli olan konulara odaklanmış oluyorsunuz. Ancak bunu yapanların amacının tam olarak ne olduğunu söylemem mümkün değil” şeklinde konuştu.

Gleicher, IRA ile bağlantısı olan hesapların 246 bin takipçili 50 Instagram ve bir Facebook hesabını kullandığını dile getirerek, bu takipçilerin yaklaşık yüzde 60'ının ABD'de olduğuna dikkat çekti.

ABD’li yetkililer, Rusya, İran ve diğer ülkelerin gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimi sonucunu etkilemeye çalışabileceklerini ve sosyal medya üzerindeki herhangi bir kamuoyu oluşturmak için hazırlık yaptıklarını öne sürdü. Bu iddia, Moskova ve Tahran tarafından reddedildi.

Editörün Seçimi

Multimedya