Çin, AB ile serbest ticaret anlaşması müzakerelerini başlatmaya hazır

Çin, AB ile serbest ticaret anlaşması müzakerelerini başlatmaya hazır

Salı, 22 Ekim, 2019 - 06:15
Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi Paris’te (AFP)
Paris/Şarku’l Avsat
Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Avrupa Birliği (AB) ile karşılıklı yatırım konusunda bir anlaşmaya varılacağı yönündeki iyimserliğini dile getirirken, en kısa sürede serbest ticaret anlaşmasıyla ilgili görüşme çağrısında bulundu.

Bakan Wang Yi, Fransa’nın başkenti Paris’te AFP’ye verdiği demeçte, karşılıklı yatırım anlaşması için şartların oluştuğunu dile getirerek, “Avrupalılarla bu anlaşmanın gerçekleşeceğine eminiz.  Müzakereler ilerleme kaydediyor” dedi.

Dışişleri Bakanı, bu yıl AB ile Çin arasındaki zirvede her iki taraf liderlerinin de 2020’de nitelikli bir anlaşmaya varılmadan önce müzakerelerde kararlı bir şekilde ilerlemek gerektiği konusunda hemfikir olduğunu vurguladı.

Wang, Pekin'in Çin-AB serbest ticaret anlaşmasıyla ilgili müzakerelerin başlatılması yönündeki açıklığını dile getirerek, mümkün olan en kısa sürede bir fizibilite çalışması yapılması çağrısında bulundu.

Çin ve AB’nin iki büyük ekonomik ve ticari ortaklar olduğunun altını çizen Wang, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un 4-6 Kasım tarihleri arasında yapacağı Çin ziyareti sırasında Pekin ve Paris arasında 30 ila 40 arasında sözleşmeye imza atılacağı bilgisini de verdi.

Editörün Seçimi

Multimedya