Göstergelere göre dünyanın en yoksulu Gazze Şeridi

Göstergelere göre dünyanın en yoksulu Gazze Şeridi

Pazartesi, 21 Ekim, 2019 - 13:00
Ramallah/Şarku’l Avsat
Filistin Sosyal Kalkınma Bakanlığı, Gazze Şeridi’ndeki yoksulluk seviyesinin, dünyanın en yüksek yoksulluk oranı olduğunu açıkladı.

Filistin Sosyal Kalkınma Bakanlığı Vekili Gazi Hamad, Uluslararası Yoksulluğun Ortadan Kaldırılması Günü münasebetiyle yaptığı açıklamada, İsrail’in 2000 yılından buna devam eden ve 2006 yılındaki ablukayla artan düşmanca tutumları ile Gazze sakinlerinin ticari faaliyetleri ve ürün giriş-çıkışlarına yönelik kısıtlamaların yanı sıra karmaşık ve zorlu bir siyasi, ekonomik ve sosyal gerçeklik yaratan bölünmeler sebebiyle ekonomi durgunlaştıkça ortaya çıkan yoksulluk seviyesinin, göstergelere göre dünyanın en yüksek oranı olduğunu söyledi.

Bu yıl Gazze’deki yoksulluk ve işsizlik oranının yüzde 75'lere ulaştığına işaret eden Hamad, bununla birlikte Gazze Şeridi'nin toplam nüfusunun yüzde 70'inin gıda güvensizliği sorunuyla mücadele ettiğini, yüzde 33,8'inin aşırı yoksulluk sınırının altında olduğunu ve yoksul ailelerin yüzde 65,6'sını mültecilerin oluşturduğunu kaydetti.

Hamad, Bakanlıkta kullanılan PMTF formülüne göre geçtiğimiz Temmuz ayına kadar, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Filistin Halkına Yardım Programı’ndan (PAPP) aşırı yoksulluk sınırının altında yaşayan 70 bin 645 ailenin (Gazze Şeridi nüfusunun yüzde 20'sine denk gelen 425 bin 292 kişi) yararlandığına dikkati çekti. Bununla birlikte yaklaşık 12 bin aile halen bekleme listesinde bulunuyor.

Bakanlığın açıklamalarına göre 276 bin 663 ferdi olan 46 bin 910 aile, 1948 işgalde evlerinden ve mülklerinden çıkarılan mülteci aileler. PAPP’dan yaralanan ailelerin yüzde 37'sinin başında kadınların olduğunu söyleyen Hamad, Nakit Transfer Programı’ndan yararlanan aile sayısının yaklaşık 70 bin olduğunu ve bunların yaklaşık 26 bininin başında kadınların bulunduğunu belirtti. Hamad ayrıca, PAPP’den yararlanan ailelerin yüzde 15’inin başında dul kadınların olduğunu ve fakir ailelerin yüzde 24.7’sini çocukların oluşturduğunu kaydetti.

Gazze Şeridi’nde sayıları 10 bin 719’u bulan dul kadınların 3 bin 298’i boşanmış, 725’i ise eşinden ayrı yaşayor. Bununla birlikte evlenmemiş olan, ancak aile reislerinin ailelerinin geçimlerini sağlayamamalarının bir sonucu olarak aileleri tarafından bakılmayan kadınlar da bulunuyor.  Öte yandan verilere göre fakir ailelerdeki (18 yaş altı) çocuk sayısı, 104 bin 992.

Hamad, yoksul aileler için yetersiz gıda fonu ve su yetersizliği nedeniyle çok sayıda Gazzelinin borçlanarak yiyecek ve su almak zorunda kaldığını aktardı. Hamad’a göre PAPP’dan faydalanan ailelerin yüzde 32.5’i yardım alırken Nakit Yardımı Programı’ndan yararlanan aile sayısı 23 bine ulaştı. Fakir ailelerin yüzde 29.5’ini ise yaşlılar oluşturuyor.

Veriler, Gazze Şeridi'ndeki 60 yaş ve üstü yaşlıların yer aldığı aile sayısının 20 bin 856 olduğuna işaret ederken aynı şekilde fakir ailelerin üyesi olan yaşlı sayısının 36 bin 072 olduğunu ortaya koydu. Hamad, yoksul ailelerde geçimi sağlayanların yüzde 56,5'inde en az bir kronik hastalık görüldüğüne, fakir ailelerin yüzde 70,8'inde en az bir kronik hasta olduğuna ve yine fakir ailelerde geçimi sağlayanların yüzde 12,8'inin engelli olduğuna dikkati çekti. Hamad bununla birlikte fakir ailelerin reislerinin yüzde 66.2'sinin eğitim durumlarının ortaöğretimi geçemediğini aktardı.

Öte yandan hükümetin yanı sıra uluslararası ve yerel kuruluşların çabalarının büyük ölçüde rahatlama sağladığına dikkat çeken Sosyal Kalkınma Bakanlığı, bu kuruluşların, kalkınma çabalarının önündeki hızlı değişimler ışığında fakir ailelerin temel ihtiyaçlarının yalnızca yüzde 50'sini karşılayabildiğini bildirdi.

İnsani yardımlarla ilgili kararların, siyasi gerginliklerden uzak ve bağımsız olmasının, Gazze Şeridi nüfusunun hayat şartlarını iyileştirmek için gerekli olduğunu vurgulayan Hamad, geçiş noktalarının açılması, vatandaşların ve ürün geçişlerine izin verilmesinin önemine dikkati çekti. Bununla birlikte Hamad, Gazze’de faaliyet gösteren sosyal yardım kuruluşları arasında koordinasyonu güçlendirme ve yoksullara daha iyi hizmet vermek için işbirliği ortamı yaratma çağrısında bulundu.

Ayrıca Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ndeki yardımlardan mahrum kalanlar için gerekli programların etkinleştirilmesi ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı tarafından sunulan hizmetlerin kalitesinin iyileştirilmesinin önemini vurgulayan Hamad,  böylece çeşitli eğitim, sağlık ve ekonomik imkan ve hizmetler sağlayarak fakir ailelerin durumlarının güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Editörün Seçimi

Multimedya