Eller kalksın sesler yükselsin

Eller kalksın sesler yükselsin

Pazartesi, 21 Ekim, 2019 - 13:15
Semir Ataullah
Lübnanlı gazeteci - yazar 

Özgür Yurtsever Hareketi ile aynı fikirde olmayanlar, özellikle partinin bazı önde gelen isimlerinin Lübnanlılara üstten bakan söylemleri nedeniyle ihtilafa düştüklerini ifade ettiler. Bu kişiler söz konusu söylemlerinde, halktan, “bir çarın köle sınıfından bahsettiği gibi” bahsediyorlardı. Nitekim bu bakanlardan biri sanki kendileri tanrıymış da Lübnanlılara petrolü getirmişler gibi, “Onlara petrolü getirdik” demişti.

Onların iktidara gelmeden önce “sanki hiçbir şeye sahip olmayan ya da hiçbir şey bilmeyen” bu halka lutfettiklerini yineleyip durdukları nimetlerden biri de mecliste sahip oldukları çoğunluğu elde etmelerini sağlayan seçim yasasıdır. Oysa Lübnanlılar yaklaşık 100 yıldır oy kullanmakta ve yöneticilerini seçmektedir.

Dün insanlar, rejimin düşmesini talep eden gösterilerin haritasını yakından inceledi. Ülkenin güneyinden kuzeyine ve orta bölgelerine kadar, tüm gün boyunca şehirler ve sokaklarda binlerce genç erkek ve kızın gösterilerini izlediler. Peki bu milletvekillerini kim seçti? Kendisine petrolü getiren, seçim yasası gibi büyük bir lütufta bulunan (ve bunu başına kakan) bir dönemin kıymetini bilmeyen bu halk, ne kadar da nankör!

Ülkenin genelinde farklı bölgelerden, mezheplerden ve yaştan 1 milyon insan, acı ve kandırılma duyguları, kamu alanında hiçbir şey yapmayan bakanların yüzsüz ve başa kakan açıklamaları nedeniyle kaçınılmaz olarak sokakları doldurdu.

Büyük çoğunluğu genelde sokağa çıkmayan ve politika ile uğraşmayan 1 milyon insan, genel başarısızlığın neden olduğu utanç verici durum, korku ve endişe duyguları, kaderlerinin ergenlerin elinde olduğu düşüncesi, düşüşün evlerinin kapılarına dayandığı hissi ile sokaklara döküldü.

Protestocular; başta Beyrut, Seyda, Sur ve Trablusşam, Jounieh olmak üzere her yerde tek bir dil ile konuştular. Samimiyeti ve basitliği ile yüce, mezhepçilik, ırkçılık, vatanın kaderi ve insanların geleceği ile oynama yüzsüzlüğünden uzak tek bir dil ile konuştular. Bu yüzden bazıları yanlarında çocuklarını da getirdi. Yine bu nedenle gösterilerde içi boş konuşmalar, eski, önemsiz ve saçma sloganlar yoktu.

Beyrut’un merkezinde, Trablus’un bütün meydanlarında ve Jounieh’de kendilerini organize eden ve seferber eden örgüt ve partiler olmadan 1 milyon insan meydanlarda inledi, şarkı söyledi ve bağırdı. “Eller kalksın”, “Sesler yükselsin”, “İşte gerçek seçim yasası budur” diye slogan attılar.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya