İran, Türkiye'nin Suriye'de askeri gözlem noktalarına karşı çıkıyor

İran, Türkiye'nin Suriye'de askeri gözlem noktalarına karşı çıkıyor

Pazartesi, 21 Ekim, 2019 - 10:45
Dün Rasulayn’da yükselen dumanlar (AP)
Beyrut/Şarku’l Avsat
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi bugün yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde gözlem noktası kurmasına karşı olduklarını belirterek, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi gerektiğini ifade etti.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, haftalık basın toplantısı sırasında yaptığı açıklamada, “Ankara’nın Suriye’de askeri gözlem noktaları kurmasına karşıyız. Bu konular diplomatik yollarla çözülmeli. Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı gösterilmeli” dedi.

Rusya medyasında yer alan haberlere göre, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu da bugün yaptığı açıklamada, Suriye'de Rusya, Türkiye ve ABD’nin iş birliği yapmasının bölgenin güvenlik ve istikrarına olumlu katkı sağlayacağını söyledi.

Çin'e gerçekleştirdiği ziyaret sırasında DAEŞ militanlarının bulunduğu hapishanelerin güvenliğinin acilen sağlanması gerektiğini söyleyen Sergey Şoygu, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde başlattığı harekât sırasında yabancı militanların bulunduğu 12 hapishanenin korunması gerektiğine vurgu yaptı.

Şoygu, tüm dünyanın, terörist ideolojilerin yayılmasını engellemek için birleşmeye ihtiyaç duyduğuna değindi.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın bu alanda geniş tecrübeler kazandığına dikkati çeken Şoygu, Asya Pasifik bölgesindeki ortakları ile terörle mücadele konusunda bilgi paylaşımına hazır olduklarını söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’deki birliklerini geri çekeceği açıklamasının ardından, Ankara, iki hafta önce bölgeye askeri harekât başlattı.  

Trump’ın bu kararı, DEAŞ ile mücadele eden Kürtlere ihanet olarak yorumlanırken, Washington birçok ülke tarafından eleştiri oklarının hedefi oldu.

Geçtiğimiz hafta ABD ve Türkiye arasında, harekâta 120 saat ara verildiği ve YPG’nin ‘güvenli bölgeden’ güneye çekilmesi halinde harekâtın durdurulacağı yönünde bir ateşkes anlaşmasına varıldı.

Ankara, YPG’yi terör örgütü PKK’nın bir uzantısı olarak görüyor.

Editörün Seçimi

Multimedya