Suriye'den çekilen ABD birlikleri IKBY'ye geçti

Suriye'den çekilen ABD birlikleri IKBY'ye geçti

Pazartesi, 21 Ekim, 2019 - 10:15
ABD kuvvetleri Sahela Sınır Kapısı’ndan Irak’ın Duhok şehrine giriyor (Reuters)
Bağdat/Şarku’l Avsat
Suriye’nin kuzeyinden çekilen ABD askerleri, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ndeki (IKBY) Duhok şehrine intikal etti. 

Reuters haber ajansı, ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD askerlerinin Suriye’nin kuzeyinden çekilmesi yönündeki kararına istinaden Suriye’den çıkan ABD birliklerinin bugün Sahela Sınır Kapısı’ndan Irak’ın Duhok şehrine girdiğini duyurdu.

Iraklı bir Kürt güvenlik kaynağının verdiği bilgiye göre ABD birlikleri 30’dan fazla zırhlı askeri araçla IKBY tarafına geçti.

Musul'daki ikinci bir güvenlik kaynağı da, ABD kuvvetlerinin Sahela Sınır Kapısı’ndan Irak'a geçtiğini teyit etti.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, dün yaptığı açıklamada, Başkan Donald Trump'ın kararıyla Suriye'den çekilen yaklaşık bin ABD askerinin DEAŞ ile mücadeleyi sürdürmek için Irak'ın batısına gideceğini bildirmişti.

Savunma Bakanı, “Şu anki plan askerlerimizin Irak’ın batısına yerleştirilmesidir. Irak’ı savunmak ve terör örgütü DEAŞ ile mücadeleyi sürdürmek için yaklaşık bin asker Irak’ta görev yapacak” ifadelerini kullanmıştı.

Ankara ile Washington, geçtiğimiz Perşembe günü, YPG’nin güvenli bölge alanından çekilmesi için Barış Pınarı Harekatı’na 120 saat (5 gün) ara verilmesi konusunda mutabakata varmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, ABD askerlerini Suriye’nin kuzeyinden çekme kararının ardından bazı kesimler başkanın bu adımını ‘DEAŞ’a karşı ABD’nin yanında savaşan Kürt müttefiklere bir ihanet’ olarak nitelendirmişti.

Söz konusu mutabakat ile başlayan ateşkes, ABD Başkanı’nın karşı karşıya kaldığı bu krizi hafifletmeyi de amaçlıyor.

Editörün Seçimi

Multimedya