İsrail'in 'ABD bizi de yalnız bırakır mı' endişesine Pompeo'dan yanıt: Sizden vazgeçmeyeceğiz

İsrail'in 'ABD bizi de yalnız bırakır mı' endişesine Pompeo'dan yanıt: Sizden vazgeçmeyeceğiz

Pazartesi, 21 Ekim, 2019 - 08:30
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo 18 Ekim’de Kudüs’te yaptıkları toplantı sonrasında basın toplantısı düzenlendi (AFP)
Tel Aviv/Şarku’l Avsat
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İsraillileri rahatlatmaya ve kuvvetlerinin Ortadoğu’dan geri çekilme hususundaki İsrail korkularını hafifletmeye çalışırken, “iki ülke arasındaki ilişkilerin bu tür bir şeyin olmayacağını açıkça gösterdiğini” söyledi.

Pompeo’nun ifadelerini, birçok İsrailli yetkilinin, Suriye’nin kuzeyindeki Kürtlerin yaşadıklarının kendilerinin başına da geleceğine dair endişelerini ifade etmesi sonrasında geldi. Washington’u, Ortadoğu’daki çatışmalarda müttefiklerini terk etmekle suçlayan ve ABD Başkanı Donald Trump’ın politikalarını eleştiren Yahudi basınında onlarca haber yayınlanırken, durumun “şaşırtıcı ve beklenmedik” olduğu yazıldı.

Siyasi bir kaynağın Pompeo’ya yakın bazı isimlerden aktardığına göre Dışişleri Bakanı, “ülkesinin, Kürtlerde olduğu gibi İsrail’i de terk edeceği iddialarını yalanlamak için” İsrail’de yayın yapan sağ eğilimli Maariv gazetesine röportaj verdi. Pompeo, 20 Ekim’de gazeteye yaptığı açıklamada, “Böyle bir şeyin olacağına dair herhangi bir korku yok. Onlarca yıllık tarih ve Trump’ın Beyaz Saray’da olduğu son iki buçuk yıl da yaptıkları bunu destekliyor. Aramızdaki ilişki ağı, güçlü, derin ve ortak değerlerimiz, ortak güvenlik çıkarlarımız ve birlikte taşıdığımız yük temelinde iki ülke arasındaki ilişkileri temsil ediyor” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı, “Yönetimimiz, bu konuda oldukça açık. İsrail de vatandaşlarının güvenliğini korumak için hareket etme hakkına sahiptir” dedi.

Pompeo: Elimizden gelen her şeyi yapacağız

Pompeo, İsrail’in “ABD kuvvetlerinin Suriye’nin kuzeyinden çekilmesinin, İran’ın Suriye ve Lübnan’a silah transferini kolaylaştıracağı” iddiasını reddetti. İsrail, ABD’nin, Irak ve Suriye arasındaki sınır geçişlerinin kontrolünü etkili bir şekilde İran’a verdiğini iddia ediyor. Bu çerçevede Mike Pompeo, “Başkan, DEAŞ’a karşı ABD politikasını sürdürmeye kararlı. İran’ın Suriye ve Lübnan’a silah transfer ederek, İsrail’i tehdit eder şekilde bu bölgeyi kullanmaya çalıştığını biliyoruz. Bunlara cevap vermek için elimizden gelen her şeyi yapacağız” açıklamasında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı, “İsrail halkı, yönetim politikamıza bakabilir ve Tahran’a uyguladığımız bir dizi sert uygulamaları görebilir. Onlara, şu ana kadarki en şiddetli yaptırımları uyguladık. Yaptırımlar, İran ekonomisini gelecek yıl yüzde 12 azaltacak. Bu ciddi bir konudur. Bunu, İran’ın Avrupa’da kalifiye olmasını, füze sistemleri edinmesini, teknolojiler geliştirmesini ve dünyanın her bölgesindeki Şii militanları finanse etmesini engellemek için yapıyoruz. Tahran'ın bu şeyleri yapabilme kabiliyetine darbe indirdik. ABD, İran tehdidine karşı savaşmaya kararlı. Onu, Ortadoğu’daki istikrarsızlığın ana faktörü olarak görüyoruz ve buna karşı hareket edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Suriye’nin kuzeyinde yaşananlar

Pompeo, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından İsrail’e ziyarette bulundu. Görüşme sonrasında, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik harekâtında 5 günlük ateşkes anlaşması imzalandı. Erdoğan’a ateşkes dolayısıyla teşekkür eden Trump, “Anlaşma, milyonlarca kişiyi kurtaracak” dedi.  Çok sayıda ülke ile birlikte İsrail’de söz konusu ateşkesi eleştirirken anlaşmanın,  “Kürtleri teslim etmeyi ve silahlı kuvvetlerini savaşmadan bölgeden çıkarmayı” hedeflediğini vurguladı.

Pompeo, “Washington’ın İran’ı sorumlu tuttuğu petrol tesislerine yönelik saldırıların ardından Suudi Arabistan’a yaklaşık 2 bin asker göndermelerini” hatırlatırken, “İran’ın saldırganlığını durdurmak için gelecek haftalarda Suudi Arabistan’a daha fazla asker transfer edilecek” dedi. Sadece İsrail’e yönelik değil, tüm Ortadoğu ve dünyaya karşı olan bu tehdit karşısında birçok şey yaptıklarını söyleyen Mike Pompeo, “İranlılar, İsrail’i yok etmek istediklerini söyledi. İran’ın İsrail’e yönelik bir saldırı olasılığını göz önünde bulunduracağını varsaymak makul. Bunun bir egemenlik hamlesi olduğuna inanmıyoruz, aksine İsrail’e karşı tehlikeli olabilecek şekilde çalışıyorlar. Suudi Arabistan’da, Yemen’de, Suriye’de ve Irak’ta ne yaptıklarını gördük. Bu büyük bir tehdit, ancak biz de sessiz değiliz” açıklamasında bulundu.

Editörün Seçimi

Multimedya