Hong Kong'daki protestoların şiddeti arttı

Hong Kong'daki protestoların şiddeti arttı

Pazartesi, 21 Ekim, 2019 - 08:30
Protestocular Hong Kong’ta güvenlik güçleriyle çatışmalarda molotof kokteyli kullandı (Reuters)
Hong Kong/Şarku’l Avsat

Hong Kong’taki aktivist ve protestocular, geçen hafta iki kişinin yaralanmasına sebep olan şiddetli saldırılara olan öfkelerini ifade etmek için sokağa akın etti. Polis ise protestoculara karşı toma ve göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

AFP’nin haberine göre yetkililer, ticari işletmeleri ve lüks otelleriyle bilinen yoğun nüfuslu Tsim Sha Tsui semtinde toplanmayı güvenlik nedeniyle önledi. Ancak on binlerce kişi dün öğleden sonra, yasaklanmasına rağmen protestolara katıldı. Çin yanlısı yerel yönetim karşıtı protestolar 20 haftadır devam ediyor.

Özgürlüklerinin kısıtlanmasını kınayan protestocular neredeyse her gün gösteri düzenliyor.

Hong Kong, 1997'de Çin idaresine devrinden bu yana en ciddi siyasi krizle boğuşuyor.

Yetkililerin gösteriler sırasında maske takılmasını yasaklamasıyla Hong Kong’daki şiddetin dozu arttı. Protestocular Pekin yanlısı hükümeti destekleyen şirketleri hedef almaya devam ediyor.
Barışçıl gösteriler kaosa dönüştü

Barışçıl başlayan gösteriler, kısa bir sürede kaosa dönüştü. Protestoculardan küçük bir grup, bir karakola, metro istasyonu girişlerine ve Çin anakarasındaki banka şubelerine molotof kokteyli attı. Polis ise şehrin en işlek caddelerinden birinde tomayla binlerce protestocuyu kovaladı ve üzerlerine biber çözeltisi içerip temas edildiğinde cildi yakan mavi boyalı su püskürttü. Bazı protestocular, polisin ilerlemesini yavaşlatmak için barikatları ateşe verdi.

Yapılan saldırı sonucunda hastaneye kaldırılan iki demokrasi yanlısı protestocunun durumu ağırlaştı. Sivil İnsan Hakları Cephesi (CHRF) organizatörü Jimmy Sham, kimliği belirsiz kişiler tarafından çekiçli saldırıya uğrayarak hastaneye kaldırılmıştı. Cumartesi akşamı gösteri broşürlerini dağıtan 19 yaşındaki bir genç ise yine kimliği belirsiz kişiler tarafından boyun ve karnından bıçaklanarak ağır yaralandı. Sosyal medya sitelerinde yayınlanan görüntülerde saldırgan, elinde bıçak taşıyarak “Hong Kong Çin’in bir parçasıdır. Siz Hong Kong’da kaos çıkardınız” sloganları attığı görüldü.

Ağustos ayından beri, demokrasi savunucularından önde gelen en az sekiz kişi, kimliği belirsiz şahıslar tarafından darp edildi. Protestocular, “beyaz terörizm” olarak niteledikleri bu saldırılardan Pekin destekçileriyle ittifak kuran örgütlü suç gruplarını suçladı.

CHRF’den Figo Chan gazetecilere yaptığı açıklamada “Demokrasi savunucuları, kararlılıklarının sarsılmayacağını göstermelidir. Biz yarın dışarı çıkmazsak, rejim, polis ve yerel isyan gruplarının şiddeti hüküm sürüp yoğunlaşacak” ifadelerinde bulundu.

Yalnızca ilk isminin açıklanmasına izin veren 69 yaşındaki Yong da “Ne kadar çok baskı yapılırsa biz de o kadar çok direniriz. Polisin hepimizi, binlerce insanı tutuklaması mümkün mü?” dedi. Kendisini ön saflardaki protestocu olarak tanımlayan Philip Tsui ise “İstediğimiz şey gerçekten demokratik bir hükümet ve komünist rejim üyesi değil de Hong Kong halkı tarafından seçilmiş bir lider” ifadelerini kullandı.

Protestoların dışarıdan desteklenen bir komplo olduğunu iddia ederek destekçilerine yapılan saldırıları kınayan Pekin ise karşıtlarına yapılan saldırılar hakkında herhangi bir açıklama yapmadı.

Hong Kong’da 4 aydır devam eden protestolar, bazı protestocularla polis arasında şiddetli çatışmalara şahit oldu. Çatışmalar sonucu kentin ulaşım ağı tıkandı. Protestocular molotof kokteyli ve taş kullanırken polis ise çok miktarda göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve hatta bazı durumlarda canlı mermi kullandı.

Söz konusu protestolar, Hong Kong’da muhalefetten aranan kişilerin Çin’e iade edilmelerini kapsayan yasa tasarısı ile başlamıştı. Tasarının sonradan iptal edilmesine rağmen protestolar çeşitli demokrasi taleplerine dönüşerek daha da şiddetlendi.
Pekin ve Hong Kong yetkilileri eylemcilerin taleplerini reddediyor

Hong Kong’un 1997’de İngiltere’den Çin’e devredilmesi anlaşması çerçevesinde, ifade hakkı, bağımsız yargı hakkı gibi özel hakları bulunuyor. Ancak birçoğu, Pekin baskısının bu hakları tehdit ettiğini düşünüyor. Protestocuların talep ettiği şeylerin arasında; polisten bağımsız soruşturma yapılması, protestolar sırasında tutuklanan yaklaşık 2 bin 500 kişinin affedilmesi ve genel seçimler yapılması var. Pekin ve Hong Kong yetkilileri ise bu talepleri reddediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya