​ABD kuvvetleri Suriye’nin kuzeyindeki Sirin Askeri Hava Üssü’nden çekildi

​ABD kuvvetleri Suriye’nin kuzeyindeki Sirin Askeri Hava Üssü’nden çekildi

Pazar, 20 Ekim, 2019 - 15:30
Suriye’nin Tel Temir şehrindeki ABD zırhlı aracı (AFP)
Beyrut/Şarku’l Avsat
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), ABD Başkanı Donald Trump’ın bölgeden yaklaşık bin asker çekme kararı kapsamında ABD kuvvetlerinin Suriye'nin kuzeyindeki Sirin Askeri Hava Üssü’nden bugün çekildiğini açıkladı.

SOHR Direktörü Rami Abdurrahman, ABD kuvvetlerinin, Kobani’nin (Ayn el-Arab) yaklaşık 30 kilometre güneyinde yer alan Sirin Askeri Hava Üssü’nden bugün çekildiğini bildirdi.

Abdurrahman, bu üssün Suriye’nin kuzeyinde ABD’ye ait en büyük askeri üs olduğunu belirterek, bunun ABD askerlerinin iki hafta içinde boşalttığı dördüncü üs olduğunu söyledi.

ABD kuvvetleri, son haftalarda Menbiç ve Kobani yakınlarındaki diğer 3 üsten de çekilmişti.

AFP muhabiri ise ABD bayrağı taşıyan 70’den fazla zırhlı askeri aracın helikopterlerin eşliğinde Haseke şehrindeki Tel Temir bölgesinden geçtiğini aktardı.

Sirin Askeri Hava Üssü, Türkiye’nin Suriye'nin kuzeydoğusunda kurmak istediği güvenli bölgenin sınırında yer alıyor.

SOHR Direktörü, ABD kuvvetlerinin, Rakka ilinin kuzeyinde ve Halep'in kuzeydoğusundaki tüm üslerinin bugün itibariyle boşaltıldığını belirtti. Ancak ABD, Deyr-i Zor ve Haseke’nin yanı sıra El-Tanf üslerinde askeri varlığını koruyor.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, dün yaptığı açıklamada, Başkan Donald Trump'ın kararıyla Suriye'den çekilen yaklaşık bin ABD askerinin DEAŞ ile mücadeleyi sürdürmek için Irak'ın batısına gideceğini bildirmişti.

Savunma Bakanı, “Şu anki plan askerlerimizin Irak’ın batısına yerleştirilmesidir. Irak’ı savunmak ve terör örgütü DEAŞ ile mücadeleyi sürdürmek için yaklaşık bin asker Irak’ta görev yapacak” şeklinde konuşmuştu.

Editörün Seçimi

Multimedya