​Afganistan’da 16 DEAŞ ve Taliban militanı öldürüldü

​Afganistan’da 16 DEAŞ ve Taliban militanı öldürüldü

Pazar, 20 Ekim, 2019 - 14:30
Geçtiğimiz hafta Nangarhar eyaletindeki bir camiye Cuma namazı sırasında gerçekleştirilen saldırıda hayatını kaybedenleri gömen Afganlar (AFP)
Kabil/Şarku'l Avsat
Afganistan Özel Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada geçtiğimiz 24 saat içerisinde 3 eyalette gerçekleştirilen 16 DEAŞ ve Taliban militanı öldürüldüğü ayrıca cephaneliklerinin imha edildiğini bildirdi. Askeri yetkililer tarafından yapılan açıklamada, aynı operasyonlarda 8 Taliban militanın gözaltına alındığı ifade edildi.

The Khaama haber ajansına göre Özel Kuvvetler, Nangarhar eyaletinin Achin bölgesinde 10 DEAŞ militanının öldürüldüğünü açıkladı. Ayrıca bu bölgedeki küçük bir silah deposunun imha edildi belirtildi. Vardak eyaletinin Jaghatu kentinde gerçekleştirilen bir diğer operasyonda 2 Taliban militanı öldürüldü ve 6 terörist yakalandı. Kandehar’ın Maiwand bölgesinde gerçekleştirilen 3.operasyonda ise 4 Taliban üyesi öldürüldü ve 4 militan gözaltına alındı.

Öte yandan polis ve yerli halk, dün geçtiğimiz Cuma günü gerçekleştirilen intihar saldırısının ardından enkaz altında kalan cesetleri arama çalışmalarına devam etti. Afganistan'da Cuma namazı sırasında camide meydana gelen patlamada en az 62 kişi hayatını kaybederken, onlarca kişide yaralanmıştı.

Nangarhar Valisi sözcüsü Ataullah Hogyani, camiye yapılan saldırı sonucundan 62 kişinin öldüğünü, 33 kişinin ise yaralandığını söyledi. Sözcü, patlamaya neden olan şeyin caminin içine yerleştirilen bomba olduğunu ifade etti.

Saldırı, bu yıl Afganistan’da yaşanan ikinci en büyük eylem oldu.

AFP’nin haberine göre, Taliban sözcüsü, ‘büyük suç’ olarak nitelendirdiği vahşeti en güçlü şekilde kınadı.

Afganistan’da bu yıl Temmuz ve Eylül ayı arasında çok sayıda sivil hayatını kaybederken, yüzlercesi de yaralandı. Birleşmiş Milletler önceki gün yaptığı açıklamada, ülkedeki şiddetin ‘kabul edilemez’ seviyelere ulaştığını bildirmişti.

BM Genel Sekreteri'nin Afganistan Özel Temsilcisi Tadamichi Yamamoto, sivil kayıpların kabul edilemez olduğunu ifade ederek, yaşanan bu olayların kalıcı siyasi çözüme yönelik görüşmeleri etkilediğini ifade etti.

BM Afganistan Yardım Misyonu’ndan (UNAMA) yapılan açıklamaya göre, 2019 yılında Afganistan’da sivil kayıplar artış meydana geldi. 1 Temmuz ile 30 Eylül arasında bin 174 kişinin hayatını kaybettiği, ölümlerde 2018’in aynı dönemine göre yüzde 42’lik artış gözlemlendiği ifade edildi. Açıklamada, 2019'un ilk 9 ayında yaşanan sivil kayıplarda, geçen yılın aynı dönemine göre gözle görülür şekilde artış olduğu belirtildi. Bu yılın ilk 9 ayında şiddet olaylarında, 2 bin 563 sivilin yaşamını yitirdiği, 5 bin 676 sivilin ise yaralandığı belirtildi. Açıklamada, sivil kayıplarının artmasındaki en önemli nedenlerden birinin hava saldırıları ve diğerinin ise bombalı saldırılar olduğu belirtildi.

Editörün Seçimi

Multimedya