Yemen: BM himayesinde Hudeyde’deki ilk kontrol noktası kuruldu

Yemen: BM himayesinde Hudeyde’deki ilk kontrol noktası kuruldu

Pazar, 20 Ekim, 2019 - 14:15
​19 Ekim’de Hudeyde’de Hint General ile yapılan toplantıdan bir görüntü (Amalika Tugayları medya merkezi)
Aden/ Ali Rebi
Yemen hükümeti kaynakları, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, 19 Ekim’de üçlü Yeniden Düzenleme Koordinasyon Komitesi’nin (RCC) Hudeyde’de düzenlediği bir toplantıda, “şehrin doğusunda ilk ortak kontrol noktası kurma ve 3 kontrol noktası daha kurmak için gelecek salı günü bir zaman çizelgesi belirleme” hususunda uzlaşı sağlandığını açıkladı.

Bu çerçevede batı şeridindeki ortak kuvvetler sözcüsü Vaddah el-Debiş, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Ortak toplantı, RCC’nin Başkanı Hint asıllı General Abhijit Guha’nın katılımıyla, başta el-Hamri noktası olmak üzere el-Hamsin Caddesi’ndeki temas hatlarında gerçekleşti” dedi. Husilerin anlaşmadan geri çekilebileceği uyarısında bulunan Debiş, Tuğgeneral Abdurrahman Numan liderliğindeki görevlilerin aynı gün dört kontrol noktası kurmaya hazır olduğunu, ancak milislerin bu öneriye karşı çıktığını belirtti.

Vaddah el-Debiş, meşru hükümet güçlerinin ve meşruiyeti destekleyen koalisyon kuvvetlerinin, 19 Ekim’de toplantıyı kolaylaştırmak ve ilk kontrol noktasını kurmak için tüm gerekli şartları sağladığını söyledi. Debiş, hükümet güçlerinin ve koalisyonun ateşkesin sağlanmasını ve halkın acılarının hafiflemesini istediklerine dikkati çekti. Aynı şekilde anlaşma uyarınca ikinci kontrol noktasının es-Salih’te bugün (20 Ekim), üçüncü noktanın yarın şehrin güneydoğusundaki Kilo 16 bölgesinde ve dördüncü kontrol noktasının da şehrin güneyindeki Manzar noktasında kurulması bekleniyor.

Anlaşma, herhangi bir taraf veya askeri unsurun sızmasını engellemeyi, hükümet güçlerinin irtibat subayları ve Husi milislerinden oluşan ortak yerel izleme komitelerinin Birleşmiş Milletler (BM) subaylarının gözetimi altında bu süreci denetlemesini öngörüyor. Ancak bu subayların, kontrol noktalarında doğrudan bir varlıkları bulunmayacak.

Ortak kuvvetler sözcüsü, Hint Generalin saha dağılımına hızlı şekilde başladığını söylerken, anlaşmanın uygulanmasını engelleyici olası Husi manipülasyonlarına karşı da uyarıda bulundu. Vaddah el-Debiş, “Bu, Husi milislere ve BM’ye ortak kuvvetlerden ateşkesi sağlamak için verilen son fırsattır” dedi.

Debiş, el-Hamri yakınlarındaki toplantı arifesinde geçen cuma günü binanın mühendislik hatası dolayısıyla Husilere ait bir binanın çökmesi dolayısıyla 18 Husi milisin öldüğünü ve 21 milisin de yaralandığını açıkladı.

Sözcü, ölenler arasında Husilere mensup bir saha komutanının da bulunduğunu söylerken, yaralıların ambulanslar aracılığıyla Hudeyde ve Sana’daki hastanelere aktarıldığını vurguladı.

Öte yandan BM liderliğindeki RCC, 18 Aralık’ta yürürlüğe girmesinden bu yana binlerce ihlalin yaşandığı ateşkesin yanı sıra önemli herhangi bir ilerlemeye tanık olmayan anlaşmayı uygulamak için tarafları 6 toplantı turunda bir araya getirebildiklerini söyledi.

Geçen ay BM, Danimarkalı General Michael Lollesgaard’ın görev süresinin bitmesi sonrasında yerine Hint Generalin atandığını açıkladı. Yeni General Abhijit Guha, daha karmaşık dosyalarda bir atılım sağlamak için anlaşmanın uygulanmasında, ateşkes ve istikrarın ikinci aşamasının tamamlanmasında başarı sağlamayı umuyor.

Husi milislerin, ilk aşamada yeniden konuşlanma da dahil, Hudeyde anlaşmasıyla ilgili taahhütlerin yüzde 90’dan fazlasını yerine getirdiklerini iddia etmesine rağmen meşru hükümet, Husilerin Hudeyde limanlarından yalnızca gösteriş olarak geri çekildiklerini ve limanları sahil güvenlik güçleri kıyafetleri giyen unsurlarına teslim ettiğini savunuyor.

Yerel makamlar, yerel güvenlik güçleri ve liman kaynakları, geçen Aralık ayından bu yana Hudeyde anlaşmasının uygulanması çerçevesinde üç önemli noktanın somut bir ilerlemeyi engellediğini belirtiyor. BM, Hint Generalin, ülkesinde ulusal düzeydeki 39 yıllık askeri deneyimi sonrasında Yemen’de dikenlere sahip bu meselede çözüm sağlamasını ümit ediyor.

Meşru hükümet, Husileri Hudeyde’deki tüm cephelerde tırmanışı sürdürmekle suçlarken Husiler ise, Hudeyde limanlarından geri çekildiklerini savunarak hükümete benzer suçlamalar yöneltiyor.

RCC’nin ortak üçlü komitesinin son toplantısı (altıncı) sırasında komite, ateşkesi takip etmek için bir operasyon merkezi kurma amaçlı bir anlaşmaya dikkati çekmişti.

Meşru hükümet ve Husi temsilcilerini içeren, BM önderliğindeki ortak komite, ateşkes mekanizmasını canlandırdıklarını ve komitenin geçen Haziran ayında yapılan son toplantısında kararlaştırılan ateşkesi güçlendirdiklerini vurguladı.

Bu çerçevede Hudeyde’deki BM binasında, BM’den irtibat ve koordinasyon yetkililerinin yanı sıra her iki taraftan da irtibat yetkililerini içeren Ortak İşlem Merkezi kuruldu.

Bu çerçevede merkezin görevlerine değinen komite, “Merkez, Hudeyde şehrindeki cephelerde görev yapan irtibat görevlileriyle doğrudan temas yoluyla, sahadaki tırmanışları azaltmaya ve sorunları gidermeye çalışacaktır” açıklamasında bulundu.

Ortak komite üyeleri, “ateşkesi sağlamak ve sivil nüfusun acılarını azaltmak için ilk adım olarak Hudeyde’nin ön saflarında 4 noktada takip ekipleri görevlendirme kararı aldıklarını” açıkladı.

Yayınlanan bir bildiride, komite üyelerinin “BM Yemen Özel Temsilcisinin Hudeyde anlaşmasının uygulanması ve aşamaları hakkındaki önerisinin teknik ve pratik yönlerini ele aldığı ve konuya ilişkin önerilerin daha sonra yapılacağını” söyledi.

Hükümet güçleri, Husileri başta Dureyhimi, Tuhayta ve Hays olmak üzere Hudeyde şehrinin farklı bölgelerinde hükümet mevziilerini ve kurtarılmış alanları hedef alarak ateşkesi ihlal etmekle suçladı.

Editörün Seçimi

Multimedya