​Ürdün Kralı ABD Temsilciler Meclisi Başkanı ile görüştü

​Ürdün Kralı ABD Temsilciler Meclisi Başkanı ile görüştü

Pazar, 20 Ekim, 2019 - 11:45
Ürdün Kralı 2. Abdullah ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ile birlikte (PETRA)
Amman/Şarku’l Avsat
Ürdün Kralı 2. Abdullah, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi başkanlığındaki bir heyeti Ürdün’ün başkenti Amman’da kabul etti.

Ürdün resmi haber ajansı PETRA'ya göre Kral Abdullah, resmi bir ziyaret için ülkeye gelen Pelosi başkanlığındaki ABD Temsilciler Meclisi üyelerinden oluşan heyet ile Amman’da bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede, iki ülke arasındaki işbirliği ve stratejik ortaklık ilişkileri ile bölgesel gelişmeler gözden geçirildi.

Kral Abdullah, ABD'nin Ürdün'e birçok alanda verdiği destek ile ABD Temsilciler Meclisi’nin Ürdün’e karşı tutumuna övgüde bulundu.

Görüşmede Filistin meselesine değinen Ürdün Kralı, 4 Haziran 1967 sınırlarında, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını güvence altına alan iki devletli çözüm temelinde adil, kalıcı ve kapsamlı bir barış sağlanması gerektiğini vurguladı.

Kral Abdullah, Suriye konusunda ise ülkenin toprak bütünlüğünü koruyacak ve mültecilerin güvenli bir şekilde geri dönüşünü sağlayacak siyasi çözüme ulaşılması çağrısında bulundu.

Pelosi başkanlığındaki ABD Temsilciler Meclisi heyeti ise Kral Abdullah liderliğindeki Ürdün’ün bölgede barış ve istikrar sağlamaya yönelik çabalarını takdir etti.

Görüşmede, terörle mücadelede bölgesel ve uluslararası çabalarda ele alındı.

Editörün Seçimi

Multimedya