İngiliz Parlamentosu'ndan Brexit'e erteleme

İngiliz Parlamentosu'ndan Brexit'e erteleme

Pazar, 20 Ekim, 2019 - 09:00
​Londra’da yapılan Brexit karşıtı gösteriden bir kesit (AFP)
Londra/Şarku’l Avsat
İngiltere Parlamentosu’nun alt kanadı olan Avam Kamarası, Başbakan Boris Johnson’ın 31 Ekim’de gerçekleşmesi planlanan Brexit’in ertelenmesini Brüksel ile müzakere etmesini gerektiren yasa değişikliği teklifini onayladı.

Muhafazakar Parti’den ihraç edilen milletvekillerinden Oliver Letwin’in önergesi ile oylanarak 306’ya karşı 322 oyla kabul edilen yasa tasarısı, milletvekillerine Brexit anlaşmasını tartışmak için daha fazla zaman kazandırmayı amaçlıyor.

Avam Kamarası, 1982 Falkland Savaşı'ndan bu yana ilk kez dün olağanüstü toplanarak, İngiltere'nin 31 Ekim'de AB'den anlaşma olmadan ayrılmasının önlenmeye çalıştı.

AFP’de yer alan habere göre Başbakan Johnson, oylamadan sonra Brüksel’den Brexit erteleme talebini reddettiğini belirterek, sonuçtan korkmadığını ve Brexit’a ilişkin planlarında ilerlemeye devam edeceğini söyledi.

Londra’da ise on binlerce Brexit karşıtı gösterici Westminster’deki Parlamento binasının önüne yürüyerek, Brexit konusunda yeni bir referandum yapılmasını talep etti.

Avrupa Birliği (AB) bayrağını simgeleyen sarı yıldızlarla çevrili mavi şapka giyen binlerce protestocu gövde gösterisi yaptı.

Editörün Seçimi

Multimedya