​UNESCO, Suudi Arabistan'ı diyalog ve barış merkezi olarak seçti

​UNESCO, Suudi Arabistan'ı diyalog ve barış merkezi olarak seçti

Pazar, 20 Ekim, 2019 - 06:30
Suudi Arabistan’da düzenlenen gençler diyalog kültürünü teşvik etme amaçlı bir çalıştaydan kesit (Şarku’l Avsat)
Riyad/Muhammed el-Ayed
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Yürütme Konseyi, Suudi Arabistan’daki Kral Abdulaziz Ulusal Diyalog Merkezi'nin gözetimi altında Bölgesel Diyalog ve Barış Merkezi'nin kurulmasını oybirliğiyle kabul etti.

Şarku’l Avsat’a konuya ilişkin yorumda bulunan Mısırlı siyaset araştırmacısı Dr. İmam Garib, “Karar, Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu aracılığıyla diyalog ve barışı destekleme ile farklı insanlarla barış içinde bir arada yaşamayı teşvik etme alanındaki çabaları kapsamında alındı" dedi.

Suudi Arabistan’ın UNESCO Daimi Temsilcisi Dr. İbrahim el-Balavi ise Suudi Arabistan’da Bölgesel Diyalog ve Barış Merkezi'nin kurulmasını yönünde alınan kararın, Suudi Arabistan’ın uluslararası diyalog ve barışı teşvik etme yönünde yerel, bölgesel ve uluslararası çapta kazandığı başarıları yansıttığına vurgu yaptı.

Kral Abdulaziz Ulusal Diyalog Merkezi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Abdulaziz el-Sabel, Bölgesel Diyalog ve Barış Merkezi'nin kurulmasına ilişkin çabaları için Eğitim Bakanı ve Ulusal Eğitim, Kültür ve Bilim Komitesi Başkanı, Dr. Hamad bin Muhammed eş-Şeyh’e teşekkür etti.

UNESCO heyeti, geçtiğimiz Mayıs ayında Ulusal Eğitim, Kültür ve Bilim Komitesi'ni ziyaret etmişti. Ayrıca Kral Abdulaziz Ulusal Diyalog Merkezi'nin diyalog ve barış alanındaki çabalarını gözden geçirmişti.

UNESCO heyeti, Suudi Arabistan'ın diyalog kültürünü yayma, kültürel çeşitliliği destekleme, barışı sağlama ve bir arada yaşamayı sağlama alanındaki yerel, bölgesel ve uluslararası projelere destek vererek farklı kültürler ve medeniyetler arasındaki diyalogu destekleme çabalarını takdir karşılamıştı.

Editörün Seçimi

Multimedya